Sağlık

Genç yaşta mastürbasyon prostatı önlüyor

Genç yaşta mastürbasyon prostatı önlüyor

Mastürbasyon prostat kanserini önlediği ortaya çıktı. Avustralyalı bilim adamları, yaptıkları araştırma sonucunda genç yaşlarda sık sık mastürbasyon yapmış olan erkeklerin prostat kanserine daha az yakalandıklarını buldular.

Victoria'daki ''Cancer Council'' (Kanser Konseyi) adlı kuruluşta yapılan araştırmaya göre erkekler, 20 ve 50 yaşları arasında ne kadar çok elle tatmin olurlarsa, en yaygın erkek kanseri olan prostata o kadar az yakalanıyorlar. Mastürbasyonun koruyucu etkisi en fazla 20'lerinde kendini gösteriyor. 20'lerinde haftada en az 5 kez boşalanların ileriki yaşlarında prostat kanserine yakalanma olasılığı üçte bir oranında azalıyor. Bilim adamları, prostatı önleyen şeyin cinsel ilişki değil, özellikle mastürbasyon olduğunu da vurguladılar. Araştırma Başkanı Graham Giles, düzenli boşalmaların prostat bezini harekete geçirerek kanserojen maddelerin birikmesini önlediğini söyledi. New Scientist dergisinde yayınlanan araştırma raporuna göre Dr Giles, prostat kanserli 1079 erkek ile sağlıklı 1259 erkeğe, mastürbasyon ve cinsel ilişki de dahil olmak üzere cinsel geçmişleri ile ilgili sorular bulunan anket formlarını doldurttu.
Yayın tarihi: 19.07.2003
1641
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.