Sağlık

Genç kalmanın sırrı: 'C vitamini'

Genç kalmanın sırrı: 'C vitamini'

Alışverişe mi çıkıyorsunuz? O halde listenize C vitamininden zengin portakal, brokoli, yeşil biber ve maydanozu eklemeyi unutmayın!

C vitamini ne sağlıyor

- A, B, E vitaminlerinin, demir
ve kalsiyumun vücutta daha iyi kullanılmasını sağlıyor.

-Kılcal damar yapısını kuvvetlendiriyor.

-Koroner kalp hastalığı oluşum riskini azaltıyor.

-Antioksidan özelliğiyle kansere karşı en etkin maddelerden biri.

-Yaraların kapanmasını sağlayan enzimlerin oluşumuna yardım ediyor.

-Gözleri, güneşe ve güçlü ışıklara karşı koruyarak katarakt oluşumunu engelliyor.

-Kemiklerde, dişlerde, diş etlerinde, ligamentler ile kan damarlarındaki vücut hücrelerinin büyümesine ve sağlığını korumasına yardımcı oluyor.

-Stresten arınmaya etki ediyor.

-Vücuttaki bazı hormonların işleyişinde rol oynuyor.

-Kolesterol düzeyini dengeliyor.

Soğuk kış günleriyle birlikte grip, nezle ve soğuk algınlığı da kapımıza dayandı. Yorgan-döşek yatmanın düşüncesi bile korkunç. Ama bu mevsimi elinizde sürekli mendille dolaşmadan da atlatabilirsiniz. Çünkü, soğuk günlerde sağlıklı kalmanın yolu C vitamininden zengin besinleri bolca tüketmekten geçiyor. Bu vitamin, gribe ve soğuk algınlığına yol açan virüslerin mukozaya yapışmasını, çoğalmasını önlüyor ve vücut direncini artırıyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Selahattin Dönmez, C vitamininin ayrıca antioksidan özelliği ile strese, yorgunluğa ve sigaranın yarattığı olumsuzluklara da karşı koyduğunu belirtiyor. Özellikle kansere karşı etkisinin keşfedilmesi ve fazla alındığı takdirde vücutta depolanmaması nedeniyle ciddi yan etkilere yol açmaması, C vitaminin önemini daha da artırıyor.

Bu vitamininin hangi sebze ve meyvelerde bolca bulunduğuna gelince... 1 orta boy portakalda 75 mg, limonda 50 mg, 1/2 orta boy kırmızıbiberde 95 mg, 1 kase kuşburnunda 450 mg, 1/2 kase brokolide 60 mg C vitamini bulunuyor. Bunca yararları karşısında, bize de soframızda bolca C vitaminli besinlere yer vermek düşüyor.
Yayın tarihi: 16.01.2004
689
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.