Sağlık

Gen varyasyonları prostat kanseri riskini artırıyor

Gen varyasyonları prostat kanseri riskini artırıyor

Amerikalı bilim adamları, bir genin varyasyonlarının prostat kanseri riskini artırdığını tespit etti.

British Journal of Cancer dergisinde yayımlanan makaleye göre, kanser oluşumunda önemli rol oynadığı tahmin edilen CYPIBI geninin varyasyonlarını taşıyan erkekler, kanserojen maddelerin zararlı etkilerinden daha fazla etkileniyorlar.

Wake Forest Üniversitesi Tıp Okulu'nda görevli bilim adamı Jianfeng Xu başkanlığındaki ekibin, Johns Hopkins Üniversitesi ile yaptığı araştırmada, vücudun çevrede bulunan kanserojen maddelere verdiği tepkiyi ve vücutta doğal olarak bulunan hormonları kontrol eden bir genin varyasyonları incelendi. Araştırma sonucunda, prostat kanseri olan hastaların çoğunda, CYPIBI geninin varyasyonu bulunduğu ortaya çıktı. Bu genin varyasyonlarına sağlıklı erkeklerde rastlanmadı.

Jianfeng Xu, araştırmadan elde edilen bilgiler ışığında, bazı çevresel faktörlerin kanserojen etkisi konusunda önemli bulgular edinmeyi umuyor. Xu, "Araştırmamız, bazı erkeklerin genetik özelliklerinden dolayı çevredeki kanserojenlere ya da potansiyel olarak hastalığa neden olan hormonlara karşı daha hassas olduğunu gösteriyor" dedi.

CYPIBI geni vücutta ikili rol oynuyor. Genin hem kansere neden olabildiği, hem de kansere engelleyebildiği tahmin ediliyor. Genin olumlu ya da olumsuz etki yapmasının nedeni küçük varyasyonlar.
Yayın tarihi: 17.10.2003
742
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.