Sağlık

Geceleri iyi görebiliyor musunuz?

Geceleri iyi görebiliyor musunuz?

50 yaşın üzerindeyseniz görme kaybı başlamış demektir. Hem araç kullanırken hem de evde oluşabilecek kazalara karşı önlem almak gerekir.

Geceleri iyi görebiliyor musunuz? Eğer 50 yaşın üzerindeyseniz, bu duruma şaşırmayın. Örneğin 50 yaşında bir sürücü geceleyin araç kullanırken 30 yaşındaki bir sürücüye göre iki kat daha fazla ışığa ihtiyaç duyar ve bu çok normaldir.

Ancak çok az insanın, ilerleyen yaşla birlikte gece görüşünde değişiklik olmaz. Artık, yalnızca araç kullanırken değil, evde oluşabilecek kazalara karşı da önlem almak gereklidir.

Yaşlı gözlerdeki yaygın sorunlardan biri de katarakt oluşumu. Bu değişimleri takip edebilmek için düzenli kontroller şart.

Yaşla birlikte görme azalıyor
ABD'nin günlük gazetesi New York Times'ın haberine göre; yaşla birlikte gözlerimiz de değişime uğrar.

Loş ışıkta veya karanlıkta gözbebeği büyür, mümkün olduğunca fazla ışığı içeri alır. Rengi insandan insana değişen iris, gözbebeğini büyütüp küçültmeye yarayan kas tellerini kapsar.

Yaşlandıkça bu kas telleri de diğer kaslar gibi zayıflar ve ihtiyaç duyulan daha fazla ışığı içeri almak üzere tepki gösteremez. Karanlıkta görmeye çalıştığımızda gözbebeğimiz küçük kalır.

Ayrıca yaşlandıkça çubuk biçimindeki nöronların sayısının konilere göre azaldığı da kanıtlanmıştır.

Genç bir gözde, retinanın sarıbenek denilen kısmındaki çubukların sayısı konilere göre dokuz kat fazladır.

Yayın tarihi: 10.04.2007
2025
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.