Sağlık

Gece yenen yemekler "Reflü Hastalığı"na davetiye çıkarıyor

Gece yenen yemekler "Reflü Hastalığı"na davetiye çıkarıyor

Türkiye'de her 5 kişiden birinde görülen "Gece Reflüsü" ne uykudan kısa bir zaman önce yenen yemekler neden oluyor. Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen hastalığa karşı uzmanlar sağlıklı beslenmeyi öneriyor.

Midedeki gıdaların oluşturduğu içeriğin yemek borusuna kaçışı olarak tanımlanan "Reflü hastalığı", kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilerken, hastanın nefessiz kalmasına da neden olabiliyor. Gece reflüsü, Türkiye'de her dört kişiden birinde görülüyor.

Fazla yağlı yiyeceklerin ve kızartmaların mideden yavaş boşaldığına dikkati çeken İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeynel Mungan bu besinlerden fazla tüketilirse reflünün artacağını söyledi. Özellikle gece yenen yemeğin ardından hemen yatılmasının, gece reflüsünü kaçınılmaz kıldığını belirten Mungan gece reflüsünün, hastanın nefessiz kalmasına, paniklemesine neden olabileceğini vurguladı.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Sivri de midedeki gıdaların oluşturduğu içeriğin yemek borusuna kaçışı olarak tanımlanan reflü hastalığının herkeste zaman zaman görülebildiğini söyledi. Prof. Dr. Sivri, yemeklerden sonra ortaya çıkan ve günde 10-15 kez tekrarlayabilen ancak kişide birtakım klinik bulgular ortaya çıktıktan sonra hastalık olarak kabul edilen reflünün en sık görülen bulgularının, hastaların tarifiyle boğaza doğru acı su yükselmesi ya da göğüste yanma hissi olduğunu bildirdi. Ağızda kötü kokudan dişlerde çürümeye varan bir dizi problemi de peşinden getiren hastalığın kişide bazen akciğer hastalığına ve göğüs ağrılarına yol açabildiğini belirten Prof. Dr. Sivri, "Hastalık kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor. Mutlaka tedavi gerektiriyor" dedi.
Yayın tarihi: 01.10.2003
980
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.