Sağlık

Gece oburluğunun nedeni hormonlardaki dengesizlik

Gece oburluğunun nedeni hormonlardaki dengesizlik

Gece yarısı atıştırmanın sadece midenin kazınmasından ya da psikolojik bir sorundan kaynaklanmadığı ortaya çıktı. Gece yataktan kalkıp tıkınmak, gerçek bir sağlık sorunu ve hormonlardaki dengesizlikten kaynaklanıyor.

Norveç'teki Tromso Üniversitesi uzmanları, gece yarısı buzdolabından ve yiyeceklerden uzak kalamayanların psikolojik sorunlardan çok, vücutlarındaki biyokimyasal değişiklikler nedeniyle böyle davrandığını keşfettiler. Bilim adamları, ''Gece yarısı oburluğu sendromu, hormonal dengenin bozukluğuyla ilgili ve yemek yeme alışkanlığında ciddi bir rahatsızlık'' diye konuştular. Norveçli bilim adamlarının araştırması, Amerikan Fizyoloji Derneği'nin yayın organında yer aldı.

Uzmanlara göre ''gece yarısı sendromu''na yakalananlar, genelde sabah kahvaltısında hiç iştahı olmayan, günün diğer öğünlerini ise saat 19:00'dan sonra yiyen kişiler. Bu kişiler, gecenin bir vakti, aniden uyanıp mutfağa yöneliyor ve genelde kek börek gibi karbohidratları yeğliyorlar. Çoğunluğu çabuk strese giren ve oburluk riski yüksek olan kişiler. Araştırmaya göre stres hormonu ''cortisol''un salgılanması, geceyarısı oburlarında farklılıklar gösteriyor.
Yayın tarihi: 11.04.2003
790
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.