Sağlık

Gebelikte sigarayı bırakın...

Gebelikte sigarayı bırakın...

Bilim adamları hamilelik döneminde sigara içilmesinin fetus haklarına aykırı olduğuna dikkat çekerek anne adaylarını sigara bırakmaya çağırıyor.

Ülkemizde her yıl 1 milyon 500 bin bebek dünyaya merhaba diyor. Ancak araştırmalar, sağlıklı bir bebek istemelerine rağmen kadınların hamilelik döneminde yüzde 5 ile yüzde 20 arasında değişen oranlarda sigara içtiklerini gösteriyor. Sigara içindeki 3 bini aşkın maddeden özellikle nikotin, karbon monoksit ve siyanid fetusun, anne karnındaki gelişimini olumsuz etkiliyor. Bu yüzden sigara içilmesi artık tüm dünyada fetus haklarına da aykırı olarak kabul ediliyor.

Acıbadem Hastanesi Bakırköy Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı Prof. Dr. Rıza Madazlı, gebelikte sigara kullanımının hem anneye hem de anne karnındaki bebeğin sağlığına ciddi etkileri olduğunu bilindiğini bu yüzden kesinlikle sigara içilmemesi gerektiğine dikkat çekiyor. Prof. Dr. Rıza Madazlı, "Düşük doğum ağırlıklı çocuk doğurma, erken doğum, plasentanın yerinden erken ayrılması, ani çocuk ölümü sendromu ve okul çağında düşük performans ile ilişkili olduğu bildirilmektedir. Sigara içim sayısı artınca, olumsuz sonuçların oranı da artar" diyor.

DÜŞÜK DOĞUM AĞIRLIKLI ÇOCUK
Özellikle düşük doğum ağırlığı ile sigara kullanımı arasındaki ilişki çok net olarak ortaya konulmuş durumda. Yapılan epidemiyolojik çalışmaların gebelikte sigara kullanımı ile düşük doğum ağırlığı arasındaki ilişkiyi çok açık olarak ortaya koyduğunu belirten Prof. Dr. Rıza Madazlı, "Bu olumsuz etki kullanılan sigara sayısı arttıkça daha da artmaktadır. Ayrıca, sigara içen kadınlar daha az ve düzensiz beslendiklerinden, bu olay da fetusun gelişimine olumsuz etkide bulunabilmektedir" diye ekliyor.

SİGARA FETUSU NASIL ETKİLİYOR?
Sigaranın içinde 3000'den fazla kimyasal madde var. Bunların fetus üzerine etkileri kesin olarak bilinmiyor. Bu kimyasal maddeler içinde üzerinde durulan 3 tanesi; nikotin, karbon monoksit ve siyanid. Prof. Dr. Rıza Madazlı, bu maddelerin fetus üzerindeki etkisiyle ilgili olarak şöyle konuşuyor:
"Nikotin kuvvetli bir damar büzücü ajandır ve rahime giden kan akımını azaltarak etkili olabilir. Karbon monoksit hücrelere zarar vererek gelişme geriliğine neden olabilir, ayrıca kanın oksijen taşıma yeteneğini de azaltır. Siyanid de direk olarak hücreler üzerine toksik etkiye sahiptir. "

GEBELİKTE SİGARAYI BIRAKMANIN YARARLARI
Gebelikte sigarayı bırakanların, özellikle 20. gebelik haftasından önce bırakanların çocukları, sigara içmeyenler ile yaklaşık aynı kilolarda doğuyor. Prof. Dr. Rıza Madazlı, özellikle 20. gebelik haftasından önce sigaranın bırakılmasının, yenidoğan açısından son derece önemli sonuçlara sahip olduğunu hatırlatıyor. Sigaranın bırakılmasının kalp hastalığı, akciğer kanseri, anfizem gibi hastalıkların önlenmesi açısında da ilave çok önemli faydaları olduğunu vurguluyor.

SİGARAYI BIRAKMA YÖNTEMLERİ
Sağlıklı bir bebek için sigarayı bırakmak isteyen gebelere yardımcı olacak birçok yöntem var. Bu konuda hizmet veren gruplar, psikoterapi seansları ve yazılı dokümanlar yararlı olabiliyor. Özellikle 5-15 dakika süren ve bu konuda deneyimli kişilerce uygulanan "konuşma seansları"nın sigara bırakımı konusunda oldukça etkili olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Rıza Madazlı sözlerini şöyle sürdürüyor:
"Bu seanslar sayesinde düşük doğum ağırlıklı çocuk doğurma oranı yüzde 20 ve erken doğum oranı yüzde 17 oranında azalmıştır. "Konuşma Seansları"'ında sigara kullanımının fetus, çocuk ve anne üzerine olumsuz etkileri hakkında detaylı bilgi verilir. Sigarayı bırakınca elde edilecek faydalar konusunda kanıtlara dayalı bilgiler aktarılır. İkinci aşamada, gebenin sigarayı bırakma konusundaki istekliliği izlenir. Bu konuda ona yardımcı olunmaya çalışılır ve gebelik kontrollerinde konu takip edilir."Yayın tarihi: 06.07.2003
913
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.