Sağlık

Gebelikte sigara, bebeğin zekasını geriletiyor

Gebelikte sigara, bebeğin zekasını geriletiyor

Anne adayının sigara kullanmasının, çocuğun zekasını altı puan etkilediği, normalde liseyi bitirebilecek bir çocuğun ilköğretimi ancak tamamlayabildiği bildirildi.

Fethiye Aktif İş Adamları Derneği´nin düzenlendiği etkinlikler çerçevesinde yapılan 'Sigara ve Sağlık' konulu konferansa katılan Uzman Doktor Veli Karabuğa, sigaranın insan sağlığının yanısıra zekasını da olumsuz etkilediğini söyledi.

Sigara alışkanlığı ile anne babaların gelecek nesilleri zehirlediklerini kaydeden Veli Karabuğa, şunları söyledi: 'Sigara içen anne babalar, farkında olmadan kendi çocuklarını zehirliyor. Şimdiye kadar anne adayının sigara kullanmaması söylenirdi ama şimdi, kanıtlandı ki baba adayının da sigara kullanmaması gerekiyor.

Gebelikte anne adayının sigara kullanması düşük, doğumsal anemi riski ve eksik kiloya neden olduğu gibi çocuklarda geri zekalığada neden olabiliyor. Anne adayının sigara kullanması çocuğun zekasını 6 puan etkiliyor. Normalde liseyi bitirecek seviyede olan çocuk ilköğretimi ancak tamamlıyor.'

Bir sigaranın insan ömründen 11 dakika çaldığını, dünyada her sekiz saniyede bir insanın sigaradan öldüğünü dile getiren Dr. Karabuğa, sigaranın neden olduğu hastalıklar yüzünden Dünya Sağlık Örgütü´nün sigara alışkanlığını dünyanın en büyük sağlık sorunu olarak açıkladığını anlattı.

Karabuğa, 'Kampanyalar neticesinde sadece ABD´de son 25 yılda 50 milyon kişi sigarayı bıraktı. Bu da gösteriyor ki sigara bırakılabiliyor. Yeter ki insanımız bunu kafasından silsin'dedi.

Türkiye´de sigara kampanyalarının etkili olmamasının toplum önderlerinin bu konuda ciddi davranmamalarından kaynaklandığını savunan Karabuğa, 'Sigaraya karşı kampanyada öncelikli olması gereken doktorlar sigara kullanıyor.

Öğretmeler, siyasiler, sanatçılar toplumun önde gelenleri sigara içiyor. Bu nedenle de sigara karşıtı kampanyalar inandırıcılığını yitiriyor' diye konuştu.
Yayın tarihi: 14.04.2003
866
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.