Sağlık

Gazetecileri tehdit eden hastalıklar

Gazetecileri tehdit eden hastalıklar

Gazetecilerde hastalık adına yok yok! Kalpten, yeme bozukluğuna her hastalık mevcut.

Yoğun iş temposunda ve stresli bir ortamda çalışmak sorunda kalan gazetecilerde yeme problemi, kalp rahatsızlıkları, göz sorunları ve nörolojik rahatsızlıklar görülüyor.

VKV Amerikan Hastanesi Uzmanları, gazetecilerde görülen rahatsızlıklar hakkında şu bilgileri veriyor.

YEME PROBLEMLERİ

VKV Özel Amerikan Hastanesi Diyet ve Beslenme Bölümü Dyt. Zuhal Güler Çelik, gazetecilerde en sık karşılaşılan yeme problemleri arasında Binge Eating'in olduğunu söylüyor.

Özellikle gazeteciler gibi sürekli yoğun bir tempo içinde çalışan ve yemek yemeye fazla zaman ayıramayan meslek gruplarında daha çok atıştırmaya dayalı yeme alışkanlıkları konusunda dikkatli olmak gerekir.

"Binge Eating normalin çok üzerinde yeme nöbetleri şeklinde ortaya çıkan ve kontrol edilemeyen bir yeme şeklidir. "

Bu durumu yaşayan kişiler ne yediğine bakmadan ve rahatsızlık hissedene kadar normal insanın yiyebileceğinden kat kat fazla yiyecek tüketirler. Kriz sırasında kendilerine hâkim olamayan kişiler pişmanlık duyarlar. Aşırı üzüntü hali yaşarlar.

Bu durumun tedavisinde psikiyatrik destekle birlikte diyet tedavisi gerekir. Beslenme tedavisinde sağlıklı ve dengeli beslenme kuralları geçerlidir. Az ve sık yenmeli, diyet çeşitli ve dengeli olmalı, ortalama porsiyon büyüklüğünde servis edilmelidir. Tedavideki asıl hedef aşırı yeme sıklığını azaltmak ve alınan besin miktarında kontrolü sağlayabilmek olmalıdır.

GÖZ BOZUKLUKLARI

VKV Özel Amerikan Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği Şefi Doç. Dr. Osman Oram, gazetecilerde sık görülebilen göz problemleri arasında uzun süreler bilgisayarda çalışmaya bağlı ortaya çıkan "Bilgisayar Görme Sendromu" sayılabileceğini söylüyor.

"Bilgisayar Görme Sendromu (Computer Vision Syndrome) günde iki saatten fazla bilgisayar ile çalışan kişilerin % 90'ında ortaya çıkabilen yaygın bir rahatsızlıktır."

Bu hastalığın belirtileri arasında gözlerde kızarıklık, yanma, batma, sulanma, yorgunluk hissi, odaklanma güçlüğü, çift ve bulanık görme, baş ağrısı, boyun ve omuz ağrıları sayılabilir. Bilgisayar Görme Sendromu (BGS) esas olarak gözlerin ve beynin kağıt üzerinde yazılı karakterler ile bilgisayarda görülen karakterlere farklı tepki vermesinden kaynaklanmaktadır.

Gözler kağıt üzerinde yazılı karakterlere yüksek kontrast ve keskin sınırları nedeniyle rahatlıkla uzun süreli odaklanabilirken, bilgisayar ekranında görülen, piksellerden oluşan, merkezden çevreye doğru keskinliği azalan ve sınırları daha belirsiz olan karakterlere sürekli odaklanmakta güçlük çekmekte, görüntüyü net görebilmek için tekrar tekrar odaklanmak zorunda kalmaktadır.

Bu sırada gözde odaklanmayı sağlayan kaslarda oluşan yorgunluk, bilgisayar kullanımı sırasında göz kırpma sayısında oluşan belirgin azalma nedeniyle ortaya çıkan göz kuruluğu ile birleşerek tariflenen BGS belirtilerinin görülmesine neden olmaktadır.

Yayın tarihi: 30.04.2009
2829
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.