Sağlık

Futbolda başarı zihinsel antrenmandan geçiyor

Futbolda başarı zihinsel antrenmandan geçiyor

Futbolda başarıya ulaşmada sporcuların zihinsel becerilerinin de harekete geçirilmesi gerekiyor.

Spor psikoloğu Doç. Dr. Turgay Biçer, Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği´nin (TÜFAD) elektronik spor dergisi ´´www.tufad.org.tr´´de yayınlanan yazısında, günümüzde sporcularının, zihinsel becerilerine yönelik çalışmanın gözardı edildiğini söyledi.

Biçer, yazısında konuyla ilgili şu görüşlere yer verdi: 'Futbolun teknik, fizik ve güç özelliklerinin yanında unutulan vegelişimi tesadüfe bırakılan, sporcu, teknik adam ve yöneticilerin ihmal ettiği, hatta yanlış algıladığı bir özellik de zihinsel beceriler olarak algılama yönüdür ve profesyonel sporda 21. yüzyılda ön plana çıkacak olan yönüdür.

Zihinsel antrenmanın teknikleri, sporcuya sahip olması gereken mental özellikleri kazandırmayı amaçlar. Doğru hedef saptama, özgüven, konsantrasyon, zor koşullarla başetmek, pozitif olmak, takım ruhu, doğru düşünmek, gevşeyebilmek gibi özellikler de zihinsel antrenmanm çalışma alanlarıdır.'

Futbolda zihinsel antrenman

Antrenmanın çağdaş tanımıyla istenilen sonuçları elde etmek için başta zihinsel, ruhsal, teknik ve kondisyon açısından yapılan bilinçli çalışmaların bütünü olarak kabul edildiğini belirten Biçer, şöyle devam etti:

'Futbolun, diğer sporların tersine fiziksel yönü ağır basan bir spor dalı olduğu kuşku götürmez bir gerçektir. Günümüzün futbolunda dafizik-kondisyon ve teknik açıdan yüksek sporcuların şans bulduğu bir gerçektir.

Aslında teknik ve güç, topla iyi oynayan ve top becerileri yüksek bir futbolcu tekniğini, amaca yönelik kullanmıyorsa bu teknik üstünlük değil, şova yönelik bir beceridir ve profesyonel futbolda pekyeri yoktur. Futbol adamlarının ortak görüşü, futbolda fizik ve güç kapasitesinin artık hemen hemen globalleştiğidir. Hatta küçük uygulamalar hariç, antrenman çalışmalarında birçok benzerlikler gözlenmiştir.

Maç içinde basit hatalarla, basit goller yemek, kaçırmak, son derece iyi yapılan verkaç sonunda kaleciyle karşı karşıya kalıp da o anda teknik kapasiteleri felç olmuşçasına gol kaçıran sporcular, penaltı atamayan, ayakları titreyen oyuncular, kendine yapılan bir faul sonrası zihin ve beden uyumunu yitirip rakip sporcuyu sakatlamaya yönelik, hareketlerden dolayı kart alıp oyun dışıkalmak, rakibi küçük düşürmek, stres veya korku, özgüven yetersizliği gibi nedenlerle becerilerini kullanamayan sporcu ve teknik adamlar, ekip çalışmasına olumsuzluğu ilke edinen, sabah yataktan zor kalkan, gece uyumayan, doğru dürüst profesyenelce beslenmeyen, dinlenemeyen iletişim kuramayan sporcular ve spor adamları.

Bu sayılanlar, futbolun daha iyiye ve güzele gitmesi için yapılması, anlaşılması, çalışılması, benimsenmesi gereken, futbolun 21. yüzyılda en çağdaş gereksinimidir ve bu da mental antrenmanla gerçekleşir.'
Yayın tarihi: 14.03.2003
1682
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.