Sağlık

Futbolculara müjde

Futbolculara müjde

Amerikalı bilim adamları, özel olarak tasarımlanmış bir tür ipek kullanarak deney tüpünde diz bağı geliştirdiler. Bu buluş uygulamaya geçtiğinde sakatlıklar kalıcı olmayacak.

Araştırma, Tufts Üniversitesi futbol takımının eski oyuncusu, araştırmacı Greg Altman`ın öncülüğüyle yapıldı. Altman, birkaç yıl önce diz bağını yırtmış ve kendisi gibi hastalara yardım yollarını araştırmaya başlamıştı.

Altman`ın ekibi, kemik iliğinde bulunan ve çeşitli hücrelerin üretiminde kullanılan kök hücrelere benzer türdeki hücreler üzerinde çalışmaya başladı.

Ekip, özel olarak tasarımlanmış ipek ile hücreleri deney tüpüne koydu ve biyoreaktör olarak adlandırılan mekanizma yardımıyla doğal ACL hücrelerine benzer bir yapı elde etti.

Yapay bağı üretmek ve pazarlamak için bir şirket kuran Altman, amacın hastanın kemik iliği hücrelerini bir iğne yardımıyla çekmek, bunu laboratuvarda geliştirmek ve daha sonra hastanın bacağına yerleştirmek olduğunu söyledi.

Altman, hastanın kendi hücrelerinden yapılmış olacağı için vücudun yapay bağı reddetmesi gibi bir durumun söz konusu olmayacağını belirtti. Altman, günün birinde, bağ yerleştirildiğinde hastanın hemenkalkıp yürümesine olanak sağlayacak bir sürecin başlamasını amaçladıklarını söyledi.

Altman, Ortopedi Araştırma Derneği`nin toplantısındaki konuşmasında, operasyonun önce hayvanlarda denenmesi gerektiğini de belirtti.
Yayın tarihi: 12.02.2002
811
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.