Sağlık

Fren Balataları kanser yapıyor

Fren Balataları kanser yapıyor

Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı'nın (IARC) kanser yapan maddeleri sıraladığı listesinde "kesin kanserojen" maddeleri içeren 1. grubunda yer alan "asbest", yıllardır otomobillerin fren balatalarında kullanılıyor.

Oto tamircileri, fren balatalarında kullanılan ve üzerinde "asbestlidir" yazan plakaların yerine, asbest içermeyen balataların üretildiğini, ancak piyasada birçok yerde hala eski balataların kullanıldığını belirttiler.

Onkoloji uzmanlarına göre, akciğer ve akciğer zarı kanseriyle ilişkili en yaygın çevresel risk faktörlerinden sayılan asbeste maruz kalma riski, mesleklere göre artıyor. Oto tamircileri, fren balatası imalatçıları, inşaat, cam, izolasyon işçileri, elektrikçiler, su tesisatçıları, çatı tamircileri gibi meslek sahipleri asbeste maruz kalıyor.

Uzmanlar ayrıca trafik polisleri ve taksi şoförlerinin de risk altında olduğunu vurguluyor. Uzmanlara göre, buna bağlı kanserin ortaya çıkış süresi, maddeye maruz kalındıktan sonra 20 ile 40 yıl arasında değişiyor ve bu tehlikeye karşı risk altında bulunanların mutlaka kanser taramasından geçirilmesi gerekiyor.
Yayın tarihi: 08.08.2003
2978
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.