Sağlık

Fransız öpücüğüne dikkat!

Fransız öpücüğüne dikkat!

İsveçli bilim adamları ağız ve diş sağlığına dikkati çekmek için ateşli bir öpüşmenin nelere mal olabileceğini açıkladı.

40 bin çeşit parazit ve 250 bakteri

'Fransız öpücüğü' olarak adlandırılan ateşli öpüşme sırasında 40 binden fazla parazit ve 250 çeşit bakterinin çiftlerin ağızlarında yer değiştirdiği belirtiliyor.

Öpüşen çiftler bu sırada birbirlerine 0.7 gram protein ve 0.45 gram yağ aktarıyor. Bu arada İsveç'te ağız ve diş sağlığı kampanyası kapsamında 14 Şubat Sevgililer Günü'nde bir de en uzun öpüşme yarışması yapılacak. Dünya öpüşme rekorunun kırılması beklenen yarışmayı İsveç Eczacılar Birliği destekliyor.

Ağız sağlığı konusunda bilgilendirilen çiftlere, yarışmanın bazı faydaları da anlatılıyor. Öpüşme maratonunda rekor kırmaya çalışacak çiftlerin 7 bin 436 kalori yakacakları belirtiliyor. Fransız Öpücüğü rekoru halen ABD'li Louisa Almedovar ve Rich Langley'e ait. İsveçlilerin kırmaya çalışacakları 2001 yılına ait rekor süre ise 30 saat 59 dakika ve 27 saniye.
Yayın tarihi: 20.03.2006
1272
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.