Sağlık

Formda kalmak için mucizelere gerek yok

Formda kalmak için mucizelere gerek yok

Yaz hızla bitiyor. Ama sağlıklı bir şekilde forma girmek için hala fırsatınız var. Üstelik bu tahmininizden bile kolay. Kilo vermenin tek yolu 'mucizevi' veya 'şok' diyetler değil.

Yaz döneminde vücudunuzda biriken fazlalıkları yok edip ekstra kiloları vermenizi de sağlayacak beş basit 'strateji' mevcut. Dahası, bunu acı çekmeden ve keyif alarak yapacaksınız. Asıl mesele 'doğru' gıdaları tüketmek. Unutmadan; spor ayakkabılarınız elinizin altında olsun. Çünkü forma girmenin altın kuralı gıda - spor dengesini kurabilmektir.

Kalori yakmak ve forma girmek için:

1. Bol bol meyve - sebze

İşte harika bir haber: Rejimde olduğumuzda bile arzu ettiğimiz kadar meyve - sebze tüketebiliriz. Beslenme uzmanları günde beş porsiyon, özellikle de 'zayıflatıcı' olarak ün yapmış ananas, papaya, kavun, salatalık ve kuşkonmazı bol bol yememizi tavsiye ediyor. Çünkü bunlar metabolizmayı hızlandıran ve dolayısıyla kilo vermemizi kolaylaştıran enzimler içeriyor.

2. Protein (albümin) ile zayıflama

Vücut, gıda proteinini vücut proteinine dönüştürmek için bol miktarda enerji sarf ediyor. Bunun için gerekli olan enerjiyi de depoladığı yağlardan alıyor. Bu enerji sarfiyatının tartıya yansıması için de protein zengini, fakat yağsız gıdaların tüketilmesi önemli. Örneğin balık, tavuk, deniz ve de yağ oranı düşük süt ürünleri gibi.

3. Yağa 'evet' ama dozunda

Tüm yağları aynı şekilde değerlendirmek yersiz. Zeytinyağı ve ayçiçek yağı gibi bitkisel yağlardaki doymamış yağlar, sağlığımız (kolesterol, kalp ve damarlar) açısından faydalı. Margarin, kaymak, sosis ve salamda bulunan hayvansal yağlar ise yüksek miktarda doymuş yağların yanı sıra kolesterol da içerir. Bu nedenle kalp sağlığı ve kolesterol seviyesi açısından zararlıdır. Uzmanlar bu konuda hemfikir. Günlük yağ tüketim miktarı yüzde 30'u geçmemeli. Öneri: Et ve balığı çok az, yani minimum yağ ile teflon tavada pişirin. Çorba ve soslarda ise az yağ, onun yerine lezzet katmak için baharat ve sebzelerden yararlanın.

4. Bol su, bol sıvı

Su, bitki ve meyve çayları sadece susuzluğu gidermiyor, aynı zamanda mineral deposu görevini görüyor. Üstelik kalorisi de yok. Dahası, bol sıvı tüketenler midesi dolu olduğu için açlık da hissetmiyor. Elma ve portakal gibi meyve suları veya domates ve havuç suyu da zayıflamak isteyenlerin listesinde olmalı. Ayrıca süt veya yoğurtlu içecekler düşük kalorilidir, üstelik bol da enerji verirler. Günlük sıvı tüketimi yaklaşık 2,5 litre olmalıdır.

5. Düzenli spor

Kalori yakmanın ve kilo vermenin en sağlıklı yolu düzenli spor yapmaktır. Spor kasları güçlendirir, kan dolaşımını hızlandırır ve zinde tutar. 'Yan etkisi' beyin dokularında bulunan, vücudumuzda mutluluk hormonu olarak bilinen ve ağrı kesici özelliği de olan 'endorfin hormonunun' salgılanmasıdır. Kısaca spor sayesinde hem kilo veriyor hem de keyfimizin yerinde olmasını garantiye alıyoruz.

(Ailem ve Ben)
Yayın tarihi: 22.09.2004
749
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.