Sağlık

Folik asit bağırsak kanseriyle savaşıyor

Folik asit bağırsak kanseriyle savaşıyor

Folik asit ilavesi almak bağırsak kanserine yakalanma eğilimi gösteren insanlarda kanser riskini düşürüyor.Yeni bir çalışma, yiyeceklerde doğal olarak bulunan folik asidin düzenli olarak sağlanması, bağırsak kanserinin erken belirtisi olan bağırsaktaki anormal hücre aktivitelerini azaltıyor.

Bağırsak kanserinden korunmak için yapılan sağlıklı bir beslenme şeklinin önemi, uyuşmayan birçok çalışmanın sonuçlarına göre tekrar masaya yatırıldı. Önceleri, meyva ve sebzelerin lif içerikleriyle bağırsak kanseri riskini düşürdükleri yolunda açıklamalar yapılmıştı. Fakat, yeni çalışmalar lifli yapının bu tip kanserden korunmada çok az etkisi olduğunu gösteriyor.

Bunun yanında, araştırmacılar yeterli sebze ve meyva tüketilmemesinin bağırsak kanserini arttırıcı etkisi olduğunu gösteriyor. Bu da, meyva ve sebzelerdeki örneğin folik asit gibi içeriklerin hastalığa karşı koruyucu etkisi olduğu anlamına geliyor.

Bu düşünce, Belfast'da bulunan Royal Victoria Hastanesi'nin Clinical Science Enstitüsü'ndeki İrlandalı araştırmacıları, bağırsak kanserinin habercisi olduğuna inanılan hücre poliferasyon prosesine folik asit sağlanmasının etkilerini araştırmaya sevketti. Bulguları, Gut dergisinin Temmuz baskısında yayınlandı.

Araştırma için kanser öncesi büyümeler yaşayan 11 hasta iki gruba ayrıldı. Bir gruba üç ay boyunca her gün 2 miligram folik asit verilirken diğer gruba plasebo verildi.

Çalışmanın başlangıcında iki grupta da bir fark görülmedi. Fakat, araştırmanın sonunda araştırmacılar folik asit alan grubun anormal hücre büyümesinde belirgin düşüşler olduğunu gördüler. Potansiyel tehlikeli aktivite seviyesinin folik asit almayan grupta değişmeden kaldığı belirlendi.

Folik asit verilen gruba ilaç verilmediğinde hücre aktivitesinin çalışmadan önceki seviyelere döndüğü görüldü. Araştırmacılara, bu bulgular folik asitin hastalığa dayanıksız insanlarda hücrenin gördüğü zararı; zarar meydana geldikten sonra tamir ederek bağırsak kanseri riskini düşürdüğünü gösteriyor.

Araştırmacılar, yapılacak başka araştırmaların bu bulguları desteklemesi durumunda folik asit tedavisinin hastalığa karşı yüksek riski olan insanların bağırsak kanseri riskini azaltmak da çok önemli bir yol olacağını söyledi. Fakat, folik asit tedavisinin epilepsi veya B-12 vitamini gibi ilaçlar alan önceden kanser olmuş hastalara zararlı olabileceği konusunda uyardılar.
Yayın tarihi: 23.07.2002
1229
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.