Sağlık

Fobilerinize karşı 'ilaç'

Fobilerinize karşı 'ilaç'

Fobileri tek bir ilaçla tedavi etmek mümkün. Üstelik bu ilaç yeni geliştirilmedi, halen tüberküloz tedavisinde kullanılıyor ve uzun süredir piyasada.

Seromycin adlı ilacın 'yan etkilerini', ABD'deki Emory Üniversitesi Tıp Okulu'nda görevli Prof. Dr. Michael Davis ve ekibi keşfetti. Korkuları yenmede belirli bir proteinin beyin reseptörlerine iletilmesinin kilit rol oynadığı bilgisinden yola çıkan Prof. Dr. Davis, ilaçtaki Dcycloserine adlı maddenin bu süreçte etkili olduğunu saptadı. Araştırmada, yükseklik korkusu olan hastaların normalde en az yedi-sekiz seansta tedavi edilebilen fobilerini bu ilaçla iki seansta yendikleri görüldü. Prof. Dr. Davis, ilacın korkuları gidermediğini, onları yenmede kişileri harekete geçirdiğini söyledi.

Sosyal fobiğe müjde

Öte yandan Britanya'da, kişilere paranoya ve sosyal fobilerini yenmede yardımcı olacak bir bilgisayar programı geliştirdi. Psikyatri Enstitüsü'nün geliştirdiği program, kişilerin sanal ortamda çeşitli durumlarla karşı karşıya kalmalarına dayanıyor. Üç boyutlu bir gözlükle, sanal bir odada gezintiye çıkanlar, burada çeşitli karakterlerle karşılaşıyor. Deneklerden bu kişileri tarif etmeleri isteniyor.
Daha ileriki aşamalarda denekler bu karakterlere yaklaştırılırken, insanların böylece sağlıklı ilişkiler kurmayı öğrenmesi hedefleniyor.

Radikal
Yayın tarihi: 13.11.2003
750
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.