Sağlık

Fobileriniz yaşam sürenizi kısaltıyor

Fobileriniz yaşam sürenizi kısaltıyor

Amerikalı bilim adamları, neofobisi (değişiklik ve yeniliklerden korkma) olan kişilerin ömürlerinin daha kısa olduğunu saptadı.

Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan makaleye göre, neofobi, sıçanlarda belirli stres hormonlarının düzeyinin artmasına neden oluyor.

Chicago Üniversitesi'nde görevli psikolog Sonia Cavigelli başkanlığındaki ekip, göçmen sıçan olarak bilinen "rattus norvegicus" türündeki 28 sıçanı yeni bir çevreyle karşı karşıya bıraktılar. Belirli aralıklarla sıçanları evlerinden çıkarıp, onları geri koymadan ev içinde değişiklik yapan bilim adamları, sıçanlardan çok sayıda kan örneği alarak, hayvanların yeni çevreye tepkisini analiz ettiler. Yeni çevrede fazla hareket etmeyen ve çok korkan sıçanların kanındaki glikokortikoid hormonlarının düzeyinin, yenilikleri keşfetmeye çalışan sıçanlara göre daha yüksek olduğu tespit edildi.

Bilim adamları, aynı hormonların, insanların sinir sistemi tarafından stres durumlarında salgılandığını saptadı. Sürekli korku halinin sıçanların sağlığına ve yaşam süresine etki edip etmediğini başka bir deneyde araştıran bilim adamları, sıçanları her grupta 3 tane olmak üzere 14 gruba ayırdılar. Her gruba neofobisi olan bir sıçan koyuldu. Neofobisi olan sıçanların diğerlerine göre 6 ay kadar önce öldüğünü belirleyen bilim adamları, sürekli yüksek olan hormon değerlerinin vücutta hasarlara neden olabileceğini, bunun da ömrü kısaltabileceğini açıkladılar.
Yayın tarihi: 10.12.2003
589
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.