Sağlık

Felçli hastalara yeni umut

Felçli hastalara yeni umut

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde uygulanan yeni bir yöntemle, felçli hastaların el veya kollarına hareket kazandırılıyor.

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nigar Dursun, yarım vücudu felçli hastalara, "Zorunlu Kullanım Tedavisi veya Kısıtlanmayla Geliştirilen Hareket Tedavisi" adı verilen yeni bir yöntem uyguladıklarını söyledi.

Yöntemle, hastanın uyanık olduğu saatlerde felç olmayan el veya koluna eldiven ve omuz askısı takılarak hareketin engellendiğini belirten Dursun, şöyle devam etti "Bunun yanı sıra uzman terapist tarafından günde 5-7 saat süreyle yoğun bir tedavi programı uygulanmaktadır. Türkiye'de ilk kez uygulanan bu yöntemle, 2-3 hafta sonunda
felçli el veya kola hareket kazandırılıyor. Bu yöntemin uygulandığı hastalar, üçüncü günde felçli ellerini birçok fonksiyonel aktivitede kullanmaya başlayabiliyor. Tüm fonksiyonlarını bağımsız olarak yapabilme durumu ise toplam 23 haftalık tedavi sonunda gerçekleşebiliyor."

Tedavinin, erişkinlerde olduğu kadar hemiplejik hastalarda (spastik çocuklar) başarıyla uygulandığını ifade eden Dursun: "Bu tedavinin en önemli özelliklerinden biri de uzun dönem önce felç kalmış ve fonksiyonları olmayan hastalarda da çok iyi sonuçlar alınabilmesidir. Ancak, doğru hasta seçimi yanında hastaların çeşitli özelliklerine göre belirlediğimiz tedavi programının gerçekçi bir ortamda ve ehil ellerde uygulanması çok önemlidir." dedi.

Nigar Dursun, kliniklerinde 15 hastaya uygulanan yöntemden olumlu sonuçlar alındığını
sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 15.11.2003
869
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.