Sağlık

Felçli hastalar embriyondan alınan kök hücreyle yürüyecek

Felçli hastalar embriyondan alınan kök hücreyle yürüyecek

Amerikalı bilim adamları, felçli fareleri insan embriyonundan alınan kök hücrelerle tamamen iyileştirerek yürütmeyi başardı. Omurga yaralanmaları nedeniyle felç olan insanların tedavisine yönelik deneylerin 2 yıl sonra yapılması planlanıyor.

İngiliz New Scientist dergisinde yayımlanan habere göre, California Üniversitesi'nde görevli bilim adamı Hans Keirstad, deney sonucunu, Washington'da yapılan BIO 2003 konferansında açıkladı. Keirstad ve ekibi, insan kök hücrelerini önce ''oligodendrosit'' denilen belirli sinir hücrelerine dönüştürdü. Bu hücreler, ''myelin'' adı verilen, sinir hücrelerini koruyan bir kılıf üretiyor. Hücreleri, farelerin hasar görmüş omuriliklerine yerleştiren bilim adamları, felçli farelerin 9 hafta sonra yürüyebildiğini saptadı. Keirstad, başka bir hücreye dönüştürülmeyen kök hücrelerin tümör oluşturma riskinin büyük olduğunu belirterek insanlar üzerinde ilk deneyleri 2 yıl sonra yapmaya planladığını söyledi.
Yayın tarihi: 04.07.2003
875
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.