Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

Felcin en güçlü ilacı mutluluk

Felcin en güçlü ilacı mutluluk

Amerikalı araştırmacılar, duygusal olarak kendini çok iyi hissetmenin felç riskini azalttığını tespit ettiler.

Kendini mutlu hissetmek ve mutluluğu göstermenin felç riskini azaltmada en güçlü ilaç olabileceği bildirildi.

Texas Üniversitesi'nin tıp bölümünden araştırmacılar, güçlü psikolojik faktörlerin felce etkisi olup olmadığı hakkında daha önce yapılan çok sayıda araştırmada, depresyon ile yüksek felç riski arasında bağlantı olduğunun tespit edildiğini belirterek, güçlü pozitif duyguların felç riski üzerindeki etkisini araştırdılar.

Psychosomatic Medicine dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, araştırmacılar 6 yıl boyunca 65 yaş ve üstündeki 2478 kişiyi inceleme altına aldılar.

Araştırmacılar, duygusal olarak kendini çok iyi hissetmenin, mutlu olmanın, depresyona neden olan duygularla karşılaştırıldığında felç riskini azalttığını tespit ettiler.

Araştırmacılardan Glenn Ostir, duyguların olumlu etkisinin sağlıklı olma ve müzmin hastalıklardan korunmayla bağlantılı olduğunu belirterek, bu tip özelliği taşıyan kişilerin sağlıklı bir yaşam sürdürme ve tıbbi terapiye yanıt vermeye daha yatkın olduklarını söyledi.

Araştırmada, olumlu duygusallık taşıma özelliğinin erkekte kadına göre, beyazlarda da siyahlara göre daha güçlü olduğu ortaya çıktı.
Yayın tarihi: 24.09.2001
854
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.