Sağlık

Fazla su kime zararlı?

Fazla su kime zararlı?

Fazla su içilmesini öneren doktorlar, böbrek hastalarına tam tersini öneriyor. Böbrek hastalarının su içmek için kendilerini zorlamamaları gerektiğine değiniyorlar.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde görev yapan Uzman Dr. Gülay Aşçı, susama ihtiyacını belirleyenin, alınan tuz miktarı olduğunu söyledi.

Dr. Gülay Aşçı, "sağlıklı kişilerin bol bol su içmesi gerekiyor. Ancak böreklerinde sorun olanlar su içmek için kendilerini zorlamasın" dedi.

Aşçı, tüketilecek günlük su miktarının çok iyi hesaplanması gerektiğine de değindi:

"Çok su içmek, çok idrara çıkmaya neden olur. Bu böbrek çok çalıştığı için değil, siz ihtiyacınızdan fazla su aldığınız ve gerekmeyen miktarı idrarla attığınız içindir. Çok su içmenin böbreklere bir yararı yoktur.

Çok nadir ve özel bazı durumlarda, örneğin böbrek taşlarının varlığı gibi, idrar miktarının 2 litrenin üzerinde tutulması faydalı olacağından bol su içmek önerilebilir."

Böbrek yetmezliği olan kişilerin yeterli miktarda su içmelerini öneren Aşçı, "Böbrekleriniz tam çalışmıyorsa zorla su içmek zararlıdır. Aldığınız suyun atılımı normal olmayacağından, fazla su alımına bağlı olarak, su fazlalığı dediğimiz tıbbi tablo ortaya çıkar" dedi.

Bu tablonun ortaya çıkmasıyla iştahsızlık, kusma ve baş ağrısı şikayetlerinin ortaya çıktığını belirten Aşçı, "bebeklerde, yaşlılarda, hafıza bozukluğu olan kişilerde ve bilinci yerinde olmayanlarda susama hissi olmaz. Bunların dışındakilerin susadıkça su içmeleri yeterli olur" dedi.
Yayın tarihi: 20.08.2006
878
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.