Sağlık

Fazla stres kalp krizi ve inme risklerini arttırıyor

Fazla stres kalp krizi ve inme risklerini arttırıyor

Çok fazla stres hayatınızı telikeye sokabilir. Yeni bir araştırma, çok fazla stresten şikayet eden kadınların düşük stres seviyeli olanlara göre kalp hastalıkları ve inmeden kaynaklanan ölüm vakalarına iki katı eğilimli olduklarını gösteriyor. Bu oran erkekler için de söz konusu olabilir.

Zihinsel stresin beyaz erkeklerdeki kalp hastalıkları riskini arttırdığı önceki çalışmalarda görülmüştü. Fakat bugüne kadar araştırmacılar kadınlardaki stresin etkilerini açıklamamıştı ve diğer etnik gruplardaki insanlar üzerinde çalışmalar yapılmamıştı.

Japonya, Ibaraki-ken'deki Tsukuba Üniversitesi'nden MD Hiroyaso Iso, 73.000 erkek ve 40-79 yaş arasındaki kadından oluşan bir grup için bilgiler toparladı. Her çalışma katılımcısı stres seviyeleri ile ilgili sorularında bulunduğu bir yaşam tarzı çalışması tamamladı. Araştırmacılar bu insanların sağlıklarını sekiz yıl boyunca denetledi.

Yaklaşık olarak 9.000 kadın ve 7.000 erkekde yüksek zihinsel stres görüldü. Araştırmacılar, yüksek stres seviyesinde bulunan kadınların inme yaşamaya ve kalp hastası olmaya iki kat daha eğilimli olduğu açıklandı.

Stresli kadınların yüksek tansiyon ve diyabet hastalığına karşı da daha eğilimli olduğu gözlendi. Stresli kadınlar çoğunlukla genç, eğitimli ve fiziksel olarak daha az aktif oluyorlar.

Buna ek olarak, araştırmacılar stresli kadınların çoğunlukla sinirli, telaşlı, ümitsiz ve kendilerini tatminsiz hissediyorlar.

Çalışma, erkeklere nazaran kadınlarda stres ile cardiovascular hastalıklar arasında daha güçlü bir bağlanı buldu. Fakat, zihinsel stresten yakınan erkeklerin kalp krizine karşı neredeyse iki katı daha eğilimli olduğu gözlendi.

Araştırmacılar, kadınlarda neden zihinsel stres ile kalp hastalıkları arasında güçlü bir bağ bulunduğundan emin değiller. Fakat, iniş çıkışların miktarı gibi insanların stresi nasıl aldıladığı da buna sebep olabilir. Ayrıca erkekler yüksek zihinsel strese karşı kadınlardan daha az eğilimliler.

Stresin, tansiyonu arttırması ve kanın nasıl aktığı ve pıhtılaştığını etkilemesi gibi kalp hastalığı ve inme riskini çeşitli yollardan etkilediği düşünülüyor.

Bu bulgular, Circulation: Journal of the American Heart Association dergisinin 13 Ağustos baskısında yayınlandı.
Yayın tarihi: 13.08.2002
959
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.