Sağlık

Fazla mesai cinselliği vuruyor

Fazla mesai cinselliği vuruyor

Yapılan araştırma, haftada 48 saatten fazla çalışan kişilerin cinsel isteklerini yitirdiklerini ortaya koydu. Cinsel yaşam, eşlerden her ikisi de çalıştığında, daha olumsuz etkileniyor.

İngiliz bilim adamları, yorucu bir iş günü sonrası insanların cinsel isteksizlik yaşadıklarını saptadı. Araştırmadan, özellikle haftada 48 saatten fazla çalışanların yaklaşık yüzde 50'sinin cinsel isteklerini yitirdikleri sonucu çıktı.

Sonuçları Observer gazetesinde yayınlanan araştırma stres ve yorgunluğun çiftin cinsel yaşamına olumsuz etki yaptığını gösterdi. İş yerindeki sorunlarla ilgilenen Chartered Institute of Personnel and Development adlı kurumun yaptığı araştırmaya katılanların üçte biri iş hayatındaki aşırı yorgunluğun cinsel yaşamlarına sekte vurduğunu söyledi. Yüzde 14'ü ise cinsel isteksizlikten şikayet etti.

İş yaşamındaki yorgunluğun en çok hastabakıcıları olumsuz etkilediği belirlendi. Uzun süre hastanede çalıştıktan sonra eve dönen hastabakıcılar kendilerini hemen yatağa atıp derin bir uykuya daldıklarını söylediler. Aşçılar da, saatlerce mutfakta koşuşturup durduktan sonra aşka vakit ayıramadıklarını belirttiler.

Yapılan araştırmalar İngilizlerin haftada 43.6 saatle Avrupa Birliği'nde en çok çalışanlar olduğunu ortaya koyuyor. En az çalışanlar ise haftada 38.4 saatle Belçikalılar.
Yayın tarihi: 12.09.2001
605
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.