Sağlık

Fazla kilolar kanser riskini arttırıyor

Fazla kilolar kanser riskini arttırıyor

Şişmanlık hormonal denge bozukluğuna ve kanserin büyümesine neden oluyor Fazla kilolarınızdan kurtulmak için başka sebepler mi istiyorsunuz?Peki ya, kilo vererek kanser riskinizi azalttığınızı söylersek?

Obezite ve kanser günümüzün en bilinen hastalıkları olmasına rağmen Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü, birçok insanın fazla kilolu olmalarının kanser riskini arttırdığından haberdar olmadığını açıkladı. Bu ay 1200 yetişkinin katıldığı bir anket sonuçları sadece % 25'inin bu iki rahatsızlık arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor.

Araştırma, fazla kiloların kendi halinde durmadığını, vücudun normal hormon ve kimyasal dengesini sinyaller yollayarak aktif bir şekilde değiştirerek kanserin büyümesine neden olduğunu gösteriyor.

Louisiana'daki Pennington Biomedikal Araştırma Merkezi'nden MD George Bray, "Obeziteyi tanımaya başladıkça fazla kilolu ve hareketsiz insanların diğer bir deyişle Amerikan tarzında yaşayanların vucütlarının temel hormon ve metabolik değişiklikler yarattığını gördük. Bu değişmeler kanserin bir başlangıç noktası bulmasını kolaylaştırıyor" dedi.

Brad araştırmasını beslenme biçimi ve kanser konularının ele alındığı bilimsel bir konferans olan World Cancer Research International'da açıkladı ve yeni teknolojilerin bilim adamlarına obezitenin vücut üzerindeki etkilerini en titiz şekilde araştırmalarına kolaylık sağladığını söyledi.

Araştırma, vücut yağının seks hormonu ve insulin gibi fazla maddeleri ürettiğini gösteriyor. Normal koşullar altında bu maddeler doğal vücut kimyasına mükemmel bir şekilde katkıda bulunurlar. Fakat; obez bir insanda bu kimyasal maddelerin fazla seviyeleri hücrelerin fazla büyümesine ve hızlı bir şekilde bölünmesine neden olabiliyor.

Bazı bilim adamları fazla kiloların göğüs, prostat, rahim, yumurtalık ve testisler gibi hormon kanseri gelişmesini olumsuz etkilediği hakkında önemli kanıtlar bulacaklarına inanıyorlar.

Fakat, obezitenin başka tarz kanserleri de etkilediği tahmin ediliyor.

Bunun yanında, 40 ve 59 yaşlarındaki 90.000 kadın üzerinde yapılan bir araştırma obezitenin kadınlarda bağırsak kanseri riskini ikiye katlandığını gösteriyor. New York'taki Albert Einstein Tıp Okulu epidemioloji bölümü kurul başkanı MD PhD Thomas E. Rohan, çalışma sonuçlarını tıp magazini Gut'un Ağustos baskısında yayınladı.

Vücuttaki östrojen sirkülasyonunun temel kaynağı menapozdan önce yağ dokusudur. O yüzden, genç yaşta fazla kilolun olmak bağırsak kanseri riskini arttırıyor.

Fakat, menapozdan sonra fazla kilolu olmak kadınlarda bağırsak kanseri riskini arttırmıyor. Aksine düşürüyor. Rohan, menapozdan sonra yağ dokusunun en önemli östrojen kaynağı haline geldiğini ve östrojenin insulinin zararlı etkilerini ortadan kaldırdığını söyledi.

Bray, kanseri önlemede en önemli şeylerden birinin kilo almamak olduğunu belirtti.
Yayın tarihi: 22.07.2002
768
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.