Sağlık

Fazla kalorili yemek hastanelik ediyor

Fazla kalorili yemek hastanelik ediyor

Amerikalıların, büyük porsiyon yemeklerinin, yıllık 117 milyar dolar sağlık harcamasına neden olduğu açıklandı. Amerikan Kanser Araştırmaları Enstitüsü (AI) tarafından yapılan açıklamada, büyük porsiyon yemeklerin, şişmanlıkla ilgili birçok hastalığa yol açtığı belirtildi.

Büyük porsiyon yemeklerin paylaşılarak tüketilmesini öneren Enstitü sözcüsü Melanie Polk, az kalori alımıyla sağlıklı beslenerek kansere karşı önlem alınmış olacağını vurguladı.

Restoranlarda yarım porsiyon sipariş verilerek milyarlarca dolar kazanılabileceği belirtiliyor.

Amerikalıların yüzde 60'ı fazla kilolu, 4'te 1'inden fazlası da şişman. Fazla kiloların şeker hastalığı, kalp hastalıkları ve kanser gibi hastalıklara davetiye çıkardığı, her gün gerekenden 167 kalori fazla alan bir insanın, yılda 7,5 kilo alabildiği belirtildi.

İyi beslenmenin fazla yemek olmadığını vurgulayan uzmanlar, insanların yemek yerken alabilecekleri kalori miktarını düşünmeleri gerektiğini, kalori hesabı yöntemiyle fazla kiloların kolaylıkla atılabileceğini bildirdiler.

Uzmanlar, yetişkin insanların günde 1500 kalorinin altına düşebilmeleri ile kısa zamanda fazla kilolardan kurtulabileceklerini ve vücutlarını sağlıklı beslenmeye alıştırabileceklerini belirtiyor. Şişmanlamak istemeyen yetişkinlerin günde 2000 kalorinin altına düşmeleri gerektiği kaydedildi.

Yayın tarihi: 19.06.2002
817
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.