Sağlık

Fazla içki sinirleri bozuyor

Fazla içki sinirleri bozuyor

Hamilelikte aşırı içki tüketimi, bebekte zekâ geriliği gibi hasarların yanında kol ve bacak sinirlerini de etkiliyor. Günde dört kadehten fazlası sinir iletişimini bozuyor

Hamilelikte alkol tüketiminin yarattığı bir hasar daha keşfedildi. Pediatri dergisinde yayımlanan rapora göre gebelikte alkol, bebeğin kol ve bacaklarındaki sinir dokusuna zarar veriyor.
ABD Çocuk Sağlığı ve İnsan Gelişimi Enstitüsü tarafından yapılan araştırma, hamilelikte alkolün beyin ve omuriliğe zararları bilinmesine rağmen, merkezi sinir sistemi dışında yapılan ilk inceleme.

Araştırmayı yürüten Dr. Duane Alexander, "Annesi hamileyken aşırı alkol tüketen bebeklerde zekâ geriliği ve doğum sakatlıkları riski yüksek. Ancak bu çalışma, aynı zamanda dış sinir sistemi hasarlarına da maruz kalabildiklerini gösterdi" dedi. Aşırı alkol tüketimi, günde dört kadeh ve üstü olarak belirlendi. Bebeklerin kol ve bacaklarındaki sinirleri acısız elektrik akımı veren bir cihazla inceleyen uzmanlar, alkol kullanan annelerin bebeklerinin kol ve bacaklarındaki sinirlerin gerektiği biçimde çalışmadığını gördü. Sinirler arası iletişim bozukluğunun bir yaşına gelmiş bebeklerde de ortaya çıkması, hasarın kalıcı olabileceği sonucunu doğurdu.
Yayın tarihi: 09.03.2004
811
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.