Sağlık

Fazla antibiyotik kanser riskini artırıyor

Fazla antibiyotik kanser riskini artırıyor

Antibiyotik kadınlarda meme kanseri riskini artırıyor.

Group Health Cooperative adlı Amerikan sağlık kuruluşunun araştırması, fazla antibiyotik kullanımının kadınlarda meme kanseri riskini iki kat artırdığını ortaya koydu.

Araştırmada, meme kanserine yakalanan 20 yaş ve üstü 2 bin 266 kadın, meme kanseri olmayan 7 bin 953 kadınla karşılaştırıldı.

Çalışmada, meme kanserine yakalanma riskinin antibiyotik kullanımıyla doğru orantılı olarak arttığı görüldü. 17 yıl içinde en az 501 gün antibiyotik kullanan kadınlarda meme kanseri riskinin, hiç antibiyotik kullanmayanlara oranla iki, bu süre içinde 25 kutudan fazla antibiyotik kullananlarda ise 1.5 kat fazla olduğu anlaşıldı.
Araştırmayıyürütenuzmanlardan ChristineVelicer, antibiyotiklerin meme kanserine nasıl yol açtığı konusunda kesin veriler bulunmadığını söyledi.

Velicer, antibiyotiğin bağırsak bakterileriüzerindeki etkisinin,vücudun bağışıklıksistemi veya kansere karşı koruyucu bir etkisi olan besinleri emme sistemini bozabileceğini belirtti. Antibiyotiklerin mi yoksa antibiyotik kullanımını gerektiren hastalıkların mı meme kanserine yol açtığının tam olarak anlaşılması için araştırmalar sürüyor.
Yayın tarihi: 18.02.2004
1471
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.