Sağlık

Fazla A vitamini sağlığa zararlı

Fazla A vitamini sağlığa zararlı

İsveçli bilim adamları tarafından erkekler üzerinde yapılan geniş kapsamlı araştırmanın sonuçlarının, daha önce kadınlar üzerinde yapılan, yüksek oranda alınan A vitamininin kalça kırıklarına ve kemiklerin zayıflamasına yol açtığını ortaya çıkaran 3 araştırmayı doğruladığı belirtiliyor.

İsveç`in Uppsala kentindeki Üniversite Hastanesi bilim adamları tarafında 2322 erkek üzerinde yapılan ve 30 yıllık bir süreyi kapsayan araştırma, New England Journal of Medicine adlı tıp dergisinde yayınlandı.

Bilimsel makalenin yayımlanmasının ardından açıklamada bulunan Amerikalı uzmanlar, günde 1.5 miligramdan fazla alınan A vitamininin tehlikeli olabileceğine dikkati çektiler.

A vitamininin, yeni kemik hücrelerinin oluşumuna engel olabileceği, eski kemik hücrelerini zayıflatabileceği ve vücudun kalsiyum seviyesini koruyan D vitaminini olumsuz etkileyebileceği ifade edildi.

ABD`nin Newark kentindeki New Jersey Tıp ve Diş Hekimliği Üniversitesi önleyici hekimlik birimi onur başkanı Dr. Donald Louria, "A vitamini potansiyel olarak zararlı. Gözdeki bazı hastalıklardan kaynaklı tıbbi sebepler dışında insanların A vitamini alması sakıncalı" dedi.
Yayın tarihi: 23.01.2003
701
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.