Sağlık

Fasting ile vücudunuzu sıfırlayın

Fasting ile vücudunuzu sıfırlayın

Doğuştan sahip olduğumuz en iyi sağlık durumumuza geri dönmemizi sağlamak, mutluluğumuzu artırmak, vücut kilometremizi sıfırlayarak, iyileşme gücüne sahip olmak... Bunlar bir düş mü?

Uzakdoğu'da binlerce yıldır uygulanan vücudu temizleme orucu, dünyanın gözdesi

Fasting uygulayanların iddialarına göre, bu yöntemi uyguladıktan sonra kendilerinde gördükleri değişime düş demek zor, ama düş kadar güzel.

Onlar bir yandan vücutlarında biriken toksinleri atarken, diğer yandan da beslenme şekillerini kalıcı olarak değiştiriyor ve sadece sebze ağırlıklı beslenmeye başlıyorlar. Hayatlarının olmazsa olmazı haline gelen meditasyon, yoga gibi uygulamalar da içlerine yolculuk yapmalarını, gevşemelerini, sakin ve mutlu olmalarını sağlıyor. Çünkü dünya üzerinde giderek artan stres, obezite, kalp hastalıkları ve kanser gibi sorunlardan uzaklaşıyorlar. Bu arada vücut şekilleri ve bilinçleri bozulmuyor, kendilerini enerjisiz ve sağlıksız hissetmiyorlar. İşte tüm bu olumlu noktaları hayatında görmek isteyen insanlar, dünyanın birçok ülkesinde ama özellikle de Uzakdoğu'da yaygın bir şekilde uygulanan Fasting ile tanışıyor. Bunca insanı etkileyen ve onların yaşamına giren Fasting'in bir diğer adı da meyve-sebze orucu. Bu orucu uygularken, işlerinden, yaşamlarından uzaklaşmadan tüm ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. Fasting uygulayanlar, söylediklerine göre, bu oruç sırasında ve sonrasında kendilerini daha enerjik hissediyorlar. Ayrıca, Fasting uygulamasını öğreten merkezlere göre, kilo vermenin dışında, vücudunuzdaki zehri atmak için oruç tutacaksanız, bunun karşıtı olan obezite hastalarının çok daha fazla acı çektiklerini bilmek gerekiyor.

* Fazla kilolarını doğal yoldan vermek ve yeniden enerji kazanmak isteyenler soluğu Fasting merkezlerinde alıyor

* Üç ya da yedi gün seçenekleri bulunan yöntemde, bu süre boyunca sulu gıda alarak beslenmek gerekiyor

* Fasting uygulamak için Uzakdoğu'ya giden birçok ünlü isim var ancak onlar isimlerinin açıklanmasını istemiyor

* Fasting uygulamasının fiyatı alınan gün sayısına göre değişiyor. Ancak genel ortalama 350 ile 400 dolar arasında

* Fasting uygulamasının yapıldığı ülkeler arasında, Tayland, Malezya, Rusya, Çin ve ABD bulunuyor

* Türkiye'de yakın bir zamanda bu tip bir merkez açılacağı söyleniyor

''Artık et yemiyorum''

Dünyanın her yerinden insanların uyguladığı bir yöntem olduğuna göre, bu yöntemle Türkiye'nin de tanışması tabii ki kaçınılmaz. Bir seyahati sırasında Fasting ile tanışan Vodatek Bilişim Proje ve Danışmanlık Şirketi'nin sahibi Bedri Yoru, bu inanılmaz deneyimi ve hayatındaki değişimleri şöyle anlatıyor: "Fasting uygulaması ile tanıştığım Tayland'ın Samui Adası'na, dalış yapmak, yemek yemek ve spor amacıyla gittim. Çok da ilkel bir adaydı. Önce biraz adayı anlatmak istiyorum, çünkü bizi Fasting'e adım adım götüren yol, adanın yapısıyla da çok ilgili. Adaya indik, son derece güzel bir yolculukla otele gittik. Otel bungalovlardan oluşuyordu. Tropikal bir adaydı. Deniz, Çin denizi olduğu için çamur gibiydi ve Muson yağmurları vardı. 'Ne yapacağız?' derken, herkesin ağzındaki SPA ve Fasting söylentilerine kulak kabarttık. Bir SPA merkezinden söz ediliyordu. Deniz kenarından yürüyerek oraya gittik. Orada bize Fasting'i anlattılar. Bu yöntemin en önemli özelliği, karaciğeri ve tüm vücudu temizliyor olması. Öncelikle fiziksel temizlik önemli, çünkü hiçbir şey çiğnenmeden yapılan 3.5 ya da 7 günlük bir rejim bu. Orada tamamen bitkisel özlü bazı haplar ve karışımlar içiyorsunuz. Program sabah 07.30'da başlıyor akşam 20.30'a kadar sürüyor. Sürekli, iki saat aralıkla bir şey içiyorsunuz ve en büyük lüksünüz de gün içinde broad çorba denilen haşlanmış lahana suyu gibi bir şey içebiliyor olmanız. Çiğnemelik bir şey kesinlikle yok. Biz de bu durumda 3.5 günlük olanı seçtik; çünkü sürekli olarak iki saatlik aralıklarla bir şeyler içmek fikri önce zor geldi."

Fasting programında neler var?

Sabah 07.30'da kalkılıyor, bir saat kadar meditasyon yapılıyor ve 08.30'da 'lever flash' denilen bir su içiliyor. Bu suyun oluşumu için, limon suyu, zeytinyağı, sarmısak, zencefil ve Arnavut ya da Çin biberi diye geçen bir biber mikserden geçiriliyor ve portakal suyunun içine birer kaşık konarak içiliyor. Portakal suyunun içine katılan tüm malzemeler taze olarak veriliyor. Lezzeti çok hoş olmayan bu karışımdan, günde dört tane içiliyor. Bu içkiden sonra iki saat süren bir yoga yapılıyor.

Fasting boyunca içilmesi gereken başka bir karışım daha var. 'Detox drink' denilen bu içkinin ana maddesi ise isteğe göre ananas ya da karpuz suyu oluyor. Bunun içine mısır püskülü ve betonay denilen volkan tozu, çimento gibi bir şey karıştırılıyor ve hemen anında içmek gerekiyor. Onun üzerine de koca bir bardak su içiliyor.

Fasting programının değişmez bir parçası da her sabah alınan bitkisel kökenli haplar ama bunların markaları müşteriler tarafından bilinmiyor. Ancak bu konuda araştırma yapan Türkler, hapların GNC firmasından aldığını öğrenmişler.

Yine Fasting uygulamasının en önemli ve çok sevilmeyen bir gereksinimi de günde bir kere yapılması gereken lavman. Daha doğrusu, yedi günlük uygulama için günde iki kere, üç buçuk günlük uygulama içinse günde bir kere lavman var. Lavmanı, lavman odalarında kendiniz yapıyorsunuz.

Bedri Yoru'nun anlattıklarına göre, sabah 07.30'da bir saat süreyle yapılan meditasyon, ardından günün ilk detox'u 'lever flash' içiliyor ve yoganın ardından da bir lavmana giriliyor. Ardından tekrar 'lever flash' içiliyor. Akşamüstü bir lavman daha var ve ardından günün en önemli saati brod çorbasının içimi geliyor. Bedri Yoru bu konuda şunları söylüyor: "İçine istediğiniz kadar sarmısak koyabilirsiniz. Günde bir tane de havuç ya da ananas suyu içme hakkınız var. Burada içilen 'lever flash', tamamen karaciğer temizliğine yönelik bir içecek. Detox ise bağırsaklarda biriken toksinleri temizliyor. Buradaki önemli nokta volkan tozu. Bu toz yani betonay, bağırsaklardan geçerken, etcil beslenenlerin bağırsaklarında oluşan artı yüklü sorunlu parçacıkları, eksi yüklü olduğu için kopartıyor, lavman da bu parçacıkların dışarı atılmasını sağlıyor. Türk toplumu biraz lavmandan çekiniyor ama diğer ülkelerin insanları umursamıyor. Lavmanda, 6 litrelik kovada ılık su içine sirke ve kahve koyuyorlar ve lavmanı yapıyorsunuz. Akşam güneş batarken de tai chi yapıyorsunuz. Ayrıca nefes alma teknikleri var. Aralardaki ikişer saatlerde de masaj yaptırabiliyorsunuz. Havuzlara girip çıkıyorsunuz. Meditasyon burada çok önemli.

Fasting'in son gününde, bir enjektörle bitkisel iyi bakteri veriyorlar size. Çünkü lavman kötü bakterilerle birlikte iyileri de öldürüyor. Bunun yerine yeni bakteriler konuyor ve bir süre sonra, abartmadan günlük yemeklere dönülebiliyor."

Bir Tayland seyahati sırasında tanıştığı Fasting yöntemine ve bunun sonrasına ilişkin olarak, kendisindeki değişimleri şöyle anlatıyor Bedri Yoru: "Ben oradaki malzemeleri yanımda getirdim. Burada altı ayda bir yapabilirim. Her sabah mısır püskülü içiyorum mesela. Normalde hiper aktif bir insanım. İş hayatı insanı agresif yapıyor. Bizim işimiz hizmet sektörü olduğu için, iyice agresifleşiyoruz. Ancak dönünce fark ettim ki, agresiflik bitti. Et yemiyorum, beş kilo verdim ve bu işlemler zamanında hiç acıkmadım. Yorgunluk hiç hissetmedim. Son derece rahattım. Koş deseler 10 kilometre koşabilirdim ama istemedim. Oralarda kimse kimseyi sıkmıyor, stres yok. Hiç acıkmadan, fiziksel ve ruhsal olarak temizlenmiş bir şekilde döndüm. Bu enteresan tatil hiç ummadığım kadar çok farklı bir yere getirdi beni."

Kaynak: Tempo Dergisi
Yayın tarihi: 26.08.2004
2068
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.