Sağlık

'Fast-food' affetmiyor!

'Fast-food' affetmiyor!

Fast food türü yiyeceklerin şişmanlattığı yeni bir araştırmayla daha güçlü şekilde kanıtlandı.

Kuzey Carolina Üniversitesi'nden Dr. Barry Popkin ile ekibi, yaklaşık 3400 kişi üzerinde uzun süreli bir araştırma yaptı. Araştırmacılar, fast food lokantaları ile geleneksel lokantalarda yenen yemeklerin etkisini saptamak için, araştırmanın 7. ve 10. yıllarında, araştırmaya katılan kişilerin yeme alışkanlıklarına (geleneksel ve fast food lokantaları) ve vücut kütle endekslerine (VKE) baktılar.

American Journal of Clinical Nutrition'da yayınlanan araştırmada, daha çok fast food türü gıdalarla beslenenlerin VKE'lerinin daha fazla olduğu saptandı. Araştırmanın 7. yılında, haftada yenilen her fazladan fast-food yemeğinin VKE'nin 0,13 puan artmasına yol açtığı, 10. yılda ise haftada yenilen her fazladan fast foodun VKE'nin 0,24 puan artmasına sebep olduğu belirlendi.

Bununla birlikte araştırmacılar, geleneksel lokantalarda yenen yemeklerle VKE artışı arasında bağlantı bulamadılar.

Popkin, yaptıkları araştırmanın ne kadar çok fast food türü yiyecekler yenilirse o kadar çok kilo alındığını kanıtladığını söyledi.
Yayın tarihi: 18.01.2007
911
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.