Sağlık

Fareye yüz nakli yaptı

Fareye yüz nakli yaptı

İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonstriktif Cerrahi Kliniği'nde görevli Uzman Dr. Betül Gözel Ulusal, yaptığı başarılı yüz nakliyle dünya tıp literatürüne geçti. Dr. Ulusal, iki farklı türde fare üzerinde yüz naklini gerçekleştirdi.

Bugüne kadar bilimkurgu filmlerinde görülen tıbbi başarı, özellikle yüzde estetik operasyonlarla tamiri mümkün olmayan yaralar bulunan hastalar için kurtuluş umudu olacak.

Dokuz Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni 1997 yılında bitirdikten sonra Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde uzmanlık eğitimine başlayan Dr. Betül Gözel Ulusal, Plastik Cerrahi Servisi'nde tedavi gören hastaların durumundan etkilenerek yüz ve saçlı deri nakli üzerinde çalışmaya başladı. Servis Şefi Doç. Dr. Yücel Öztan'ın da desteğiyle projesini geliştiren Dr. Ulusal, Türkiye'de uygulama imkanı bulamayınca, 2001 yılında, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'den Orhan Gencebay ve Sertab Erener'e kadar birçok ünlünün ameliyatlarının yapıldığı, ABD'nin önde gelen hastanelerinden Cleveland Clinic Foundation'a başvurdu.

Gelen olumlu yanıt üzerine, araştırma görevlisi olarak bu klinikte projesi üzerinde çalışmaya başlayan Dr. Ulusal, yedi ay sonra ölü bir siyah farenin yüz derisini atar ve toplardamarlarıyla birlikte beyaz bir fareye nakletti. Bu operasyon, Dr. Ulusal'ı dünya tıp literatürüne geçirdi. Dr. Ulusal, operasyonun başarıyla sonuçlandığını ve dünyada ilk kez üzerinde yüz nakli yapılan bir canlının yaşamını sürdürdüğünü belirtti. Daha sonra başka bir fare üzerinde de aynı operasyon yapıldı. İki farenin de son derece sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürdüğü belirtildi.

Şimdi sıra insanda

ABD'deki çalışmaları, dünyanın önde gelen merkezlerinden Tayvan Chang Gung Memorial Hospital tarafından ilgi gören ve transfer teklifi alan Dr. Ulusal, yüz naklini fareden büyük hayvanlar, daha sonra da insanlar üzerinde uygulamak üzere ekim ayında Tayvan'a gidecek. Tayvan'daki çalışmaların yüz naklinin insanda da yapılabilmesini mümkün kılacağına inandığını belirten Dr. Ulusal şunları söyledi:

"Fareler üzerindeki denememiz başarıya ulaştı. Yüz derisini atar ve toplardamarlarla alıp, alıcının yüzündeki damar ağıyla birleştirerek kan dolaşımının gerçekleşmesini sağladık. Deri beslendi ve tüyler uzamaya başladı. Sonucun başarılı olması, tıp dünyasını cesaretlendirdi."

Dr. Ulusal, "Teknik uygulamanın başarısıyla doku uyuşmazlığı problemini ortadan kaldırdık. Bunun insanlara uyarlanması organ nakillerindeki doku uyuşmazlığı sorununu hafifletip, yeni bir sayfa açacaktır. Bu yönde de çalışmalar sürüyor" diye konuştu.

Yüz Yüze filmindeki gibi

Ünlü yönetmen John Whoo'nun yönettiği "Face/Off" (Yüz Yüze) filminde, John Travolta ile Nicolas Cage'in canlandırdığı iki ezeli düşman, yüz nakli ile birbirlerinin yerine geçiyorlar. Gerek konusu, gerek kurgusu ve oyunculuğuyla aksiyon filmlerinden hoşlananları her yönüyle mutlu eden filmde azılı bir teröristi canlandıran Cage, antiterör timi komutanını canlandıran Travolta'nın yüzünü kendine, kendi yüzünü de Travolta'ya naklettirir...

Bakanlık izin vermedi

Tayvan'a gitmek için İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki görevinden istifa etmek zorunda kalacağını belirten Dr. Ulusal, "Keşke Türkiye'de bu olanağı bulabilseydim. ABD'den döndüğümde rapor halinde proje sonucunu bakanlığa sundum. Ancak bırakın desteği, olayın ne anlama geldiğini dahi bilmiyorlar. Beyin göçleri bu nedenle oluyor. Tayvan bu imkanı sundu. Orada en az bir yıl kalmam gerekecek. Ancak bakanlık, atama olmadan ücretsiz izin vermediği için istifa ederek gitmek zorunda kalacağım. Yine de amacım eksiklerimi tamamlayıp, Türkiye'de hizmet vermek" dedi.

Dr. Ulusal, yüzdeki tamiri mümkün olmayan bozuklukların hastaların psikolojisinde büyük olumsuzluk yarattığını ve birçok hastanının kendini tamamen toplumdan soyutladığını belirterek "Bu koşullar düşünüldüğünde, yüz naklinin gerçekleştirilmesinin bir hasta için önemi anlaşılabilir" dedi.

Yayın tarihi: 17.09.2003
1186
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.