Sağlık

Farelerle insanlar akraba mı?

Farelerle insanlar akraba mı?

Harvard Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Andrew Berry, insan ile fare genomu (DNA dizilimi) arasında çarpıcı benzerlik olduğuna dikkati çekti.

Prof. Dr. Andrew Berry, insanların fonksiyonel genlerinin yüzde 99'unun farelerde de bulunduğunu söyledi.

Prof. Dr. Berry, "İnsan ile fare genomu arasında çarpıcı benzerlik bulunuyor. İnsanların fonksiyonel genlerinin yüzde 99'u, farelerde de var. İnsanlarla fareler arasındaki fark ise genlerin farklı zamanlarda aktif olması ve farklı gen gruplaşmasından ortaya çıkıyor. İnsanlarla farelerin bu kadar benzerliğe rağmen farklı olmasının nedeni de bu" diye konuştu.

Farelerle insanların iki memeli türü olduğunu ve soy olarak 75 milyon yıl önce dinozorlar ortadan kalktığı zamanlarda birbirinden ayrıldığını ifade eden Berry, "farelerle insanların akraba olduğunu" söyledi.

Berry, "Son zamanlarda yapılan araştırmalarda genomları anlıyoruz ve karşılaştırabiliyoruz. Karşılaştırdığımız zaman da bunların ne kadar benzediğini, ancak etrafımıza baktığımız zaman da ne kadar farklı olduğunu görüyoruz" dedi.

İnsana en yakın genomun şempanzede bulunduğuna da dikkati çeken Berry, "Şempanzelerin insana genom olarak yakın olması bekleniyordu, ancak fare beklenmiyordu. Bu nedenle çarpıcı" açıklamasında bulundu.
Yayın tarihi: 30.05.2004
1140
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.