Sağlık

Farelerden geçen hastalıklar

Farelerden geçen hastalıklar

Hastalık kendini ateş, kas ağrıları, bulantı, kusma, baş ağrısı ve sarılık belirtileri şeklinde gösteriyor. Bu nedenle grip veya benzer diğer hastalıklarla karıştırılabilir.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Sünbül, halk arasında ``geme`` diye bilinen farelerden insanlara bulaşan leptospiroz hastalığında, son yıllarda artış gözlendiğini söyledi.

Doç. Dr. Mustafa Sünbül, leptospiroz hastalığının bir çeşit sarılıkla seyrettiğini bildirdi. Mikrobun, halk arasında geme diye bilinen büyük fareler tarafından taşındığını belirten Doç. Dr. Sünbül, şöyle dedi:

``Fareler mikrobu, idrarla dışarı atıyor. Bu idrara temas edilmesiyle hastalık, sıklıkla cilt yoluyla insana geçiyor. Ayrıca, farenin idrarı ile kirlenmiş gıdalarla da bulaşma olabiliyor. Ancak, sarılıkla birlikte seyreden hastalar, hastalığı daha ağır geçiriyorlar. İnsanda karaciğeri, böbreği ve akciğeri etkiliyor. Menenjite neden olabiliyor. Ayrıca, pıhtılaşmayı sağlayan kan hücrelerinin yapımını azaltarak ciddi kanamalara yol açıyor.``

-9 KİŞİ ÖLDÜ-

Hastalığın özellikle sulu tarımla uğraşan çiftçiler, lağım işçileri, avcılar, tatlı suda yüzenler, ormancı ve balıkçılarda sık görüldüğünü kaydeden Doç. Dr. Sünbül, şöyle devam etti:

``Hastalık kendini ateş, kas ağrıları, bulantı, kusma, baş ağrısı ve sarılık belirtileri şeklinde gösteriyor. Bu nedenle grip veya benzer diğer hastalıklarla karıştırılabilir. Bu nedenle hasta sayısı tam olarak bilinemiyor. Hastalık farkına varılmadan, başka nedenlerle alınan antibiyotiklerle tedavi olabiliyor. Bu nedenle hasta sayısı tamolarak bilinemiyor.``

Son 7-8 yılda hastaneye bu tanı ile 57 hastanın yattığını, bu kişilerden 9`unun öldüğünü bildiren Doç. Dr. Sünbül, ``Gerçek rakamlarbunun çok üstünde. Hasta sayısının bu rakamdan 20-30 kat daha fazla olduğunu düşünüyoruz. Hasta tedavi edilmediği takdirde, böbrek yetmezliği veya kanama nedeniyle ölebiliyor`` diye konuştu.

-SAMSUN, RİSKLİ BÖLGE-

Doç. Dr. Sünbül hasta sayısındaki artış üzerine yaptıkları araştırmada, Çarşamba ve Bafra ilçeleri arasındaki kıyı şeridinde 59 fare yakaladıklarını, bunların 19`unda leptospiroz mikrobuna rastladıklarını ifade etti.

Hastalığın Türkiye`de en fazla Samsun ve çevresinde görüldüğünü vurgulayan Doç. Dr. Sünbül, hastalıktaki artışın, yöredeki fare sayısının hızla çoğalması ve limana gelen gemi sayısındaki artış nedeniyle bu gemilerden mikrobu taşıyan farelerin çevreye yayılmasından kaynaklanabileceğini sözlerine ekledi. -
Yayın tarihi: 12.04.2002
11007
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.