Sağlık

Eyvah obez oluyoruz!

Eyvah obez oluyoruz!

Türk kadınıyla erkeğinin bel ölçüsü eşitlendi. Türkiye, en obez toplum olma yolunda ABD ile yarışıyor.

Doç. Dr. Ahmet Temizhan, Türkiye'de kadınların yüzde 70'inin bel ölçüsünün sınırın üstünde olduğunu belirterek, "Kilo fazlalığını baz alırsanız ABD'de oran yüzde 60, bizde de aynı" dedi.

Kalp damar hastalıklarına yol açan bir grup hastalığın ve risk faktörünün birlikte anıldığı 'metabolik sendrom'la ilgili sempozyumda bir araya gelen yaklaşık 500 uzman, kalp damar hastalıklarından korunmada tedavinin yeri, 'küçük yoğunluklu kötü kolesterol LDL' konusundaki tartışmalar, aspirinin kimlerde ne zaman kullanılması gerektiği, hipertansiyon ve kan yağlarının tedavisinde ilaçların yeri konularını ele aldı.

Hızla artıyor
Antalya'da düzenlenen 4 üncü Metabolik Sendrom Sempozyumu'nda konuşan Metabolik Sendrom Derneği Başkanı Prof. Dr. Aytekin Oğuz, şişmanlık, obezite ve diyabetin hızla arttığını hatırlatarak, diyabetin bu artış nedeniyle 5. ölüm nedeni haline geldiğini söyledi.

Dünyada 1 milyar yetişkinin fazla kilolu olduğunu, bunların 300 milyonunun ise şişman olduğunu kaydeden Oğuz,

Yayın tarihi: 14.04.2007
1766
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.