Sağlık

Evlilik öncesi sağlık raporu

Evlilik öncesi sağlık raporu

Türk Medeni Kanunu uyarınca evlilik işlemlerinin yapılabilmesi için gerekli evraklar arasında bulunan "Evlilik öncesi sağlık raporu"nun büyük önem taşıdığını belirten Bursa Sağlık Müdürü Hüseyin Hüsnü Serdar, kişilerin evlenmeye engel hastalığının bulunmadığını gösteren sağlık raporunun, il merkezlerinde sağlık müdürlükleri, ilçelerde ise belirlenen merkez sağlık ocakları tarafından düzenlendiğini belirtti.

Raporun düzenlenmesi sırasında, evlenecek çiftlerle görüşülerek, genel durumları, akli dengeleri ve bulaşıcı hastalık taşıyıp taşımadıklarının sorgulandığını ifade eden Bursa Sağlık Müdürü Serdar, şunları kaydetti: "Bulaşıcı hastalığa rastlanan kişilerin, tedavi veya bulaşıcılık sonuçlanıncaya kadar evlenmelerine izin verilmemektedir. Bu şekilde, hem eşlerin hastalıkları birbirlerine bulaştırmaları hem de olacak çocuklara bulaştırmaları engellenmeye çalışılmaktadır. Geçen yıl, evlenmek üzere il genelinde başvuran 31 bin 907 kişiden 25'inde frengi, 10'unda da verem vakasına rastlandı. Bu yılın 7 ayında ise müracaat eden 20 bin 468 kişiden 12'sinde frengi, 3'ünde de verem görüldü. Bunların hiçbirinin, hastalıkları hakkında bilgileri olmadığı göz önüne alınırsa, yapılan işlemin işlevselliği, sağlıklı toplum ve nesiller yetiştirilmesindeki önemi anlaşılmaktadır."
Yayın tarihi: 10.08.2003
1347
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.