Sağlık

Evlilik ömrü uzatıyor

Evlilik ömrü uzatıyor

Evlilik kurumu, sosyal ilişki ağınızın önemli bir parçasıdır. Evlilik, yaşam kalitesi ve süresi üzerinde etkili bir faktördür.

Özellikle erkeklerde evli olup olmamak, yaşam kalitesini derinden etkiler. Evli erkekler, bekár erkeklere oranla daha az hastalanır. Duygusal ve bedensel açıdan kendilerini daha iyi ve mutlu hisseder. Bekar erkeklerde yaşlılık sorunları daha erken yaşlarda ortaya çıkıyor ve çoğu kez daha ağır seyrediyor.

Erkek için önemli

Evliliğin erkeklerin yaşam kalitesini neden bu kadar derinden etkilediğini yanıtlamak zor değildir. Bunun birinci sebebi, erkeklerin kendilerine bakma ve kişisel bakımlarının sürdürme konusunda beceriksiz olmalarıdır. Erkekler yalnız yaşadıklarında yemelerine, içmelerine, kişisel temizliklerine, sağlık problemlerine gereken ilgiyi göstermezler.

Kadın ve erkeklerin iletişim biçimleri ve derinlikleri de oldukça farklıdır. Erkekler samimi, uzun süreli, katıksız ilişkiler kurmakta yetenekli değildir. Erkekler ilişkilerinde güçlü duygusal bağlar oluşturamıyorlar. Güvenme, adanma, inanma, anlayış veya affetme gibi uzun süreli ilişkilerin gerektirdiği özellikler erkeklerde biraz daha az.

Erkekler kaçıyor

Uzun süreli arkadaşlıklar, sırdaşlıklar, erkeklerde kadınlarda olduğu kadar yoğun değil. Erkeklerin sosyal ilişkilerinde geri çekilme, kaçma eğilimleri de fazladır. Erkekler ilişkilerinde ya yeteri kadar samimi değiller ya da karşı tarafın samimiyetinden emin olamıyorlar. Kısacası erkeklerde yalnızca kendilerine bakma konusunda değil ilişki kurma ve sürdürmede ciddi sorunlar var. Erkekler ilişkilerinde de yeteneksiz ve beceriksizler!

Kadın daha başarılı

Kadınlar sosyal ilişki kurmada pek zorlanmıyorlar. Yalnız da yaşasalar yaşam kalitelerini koruyabiliyorlar. Kadınlarda erkeklerin tam tersi bir durum var. Kadınlar kendilerine daha iyi bakıyorlar. Duygusal ilişkilerinde samimi ve güvenliler. Her kadının neredeyse üç-beş sırdaşı var. Okul sıralarında başlayan arkadaşlıkları neredeyse ömür boyu sürüyor. Kadınlar dostluğa bir kez ve yürekten inandılar mı, onu mümkün olduğu kadar uzun bir süre taşıyor. Ufak tefek problemleri dert etmiyor, hoş görüyor veya görmezden geliyor. Kadın kadına veya kadın-erkek ilişkisinde kadınların tutumları neredeyse aynı: Dostlukları sağlam ve kalıcı.

Evliliğin sağlığınız üzerindeki olumlu etkilerinin bir başka nedeni de anne-baba olmanın getirdiği sorumluluk, huzur, mutluluk ve öz güvendir. Çocuk sahibi olmak daha iyimser biri olmayı, gelecek hakkında daha güzel hayaller kurmayı, kendine daha dikkatli bakmayı sağlıyor. Çocuklu anne-babalar sağlıkları konusunda daha özenli olmaya başlıyor.
Yayın tarihi: 23.07.2006
1660
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.