Sağlık

Evlenmeden önce sağlık kontrolü şart!

Evlenmeden önce sağlık kontrolü şart!

Evlenip çocuk sahibi olmaya karar veren çiftlerin, hem kendi sağlıklarını hem de doğacak bebeklerinin sağlığını düşünerek sağlık kontrolleri yaptırmaları büyük önem taşıyor.

Samsun Doğum ve Çocuk Bakımevi Başhekimi Opr. Dr. Alaattin Balcı sağlıklı toplumun sağlıklı nesillerle oluşabileceğini bunun da ancak sağlıklı evliliklerle olabileceğini ifade ediyor.

Sağlıklı bebekler dünyaya getirmek için çiftlerin evlenmeden önce bazı sağlık kontrollerinden geçmeleri önem taşıyor. Opr. Dr. Balcı, "Evlenmeden önce çiftlerin tüberküloz, AIDS, frengi, hepatit gibi birbirlerine bulaştıracakları hastalıkların yanı sıra sakat bebek doğumlarına, bebek ölümlerine, düşüklere yol açabilecek ya da doğumda anne sağlığını tehlikeye sokabilecek ciddi kansızlık, beslenme bozukluğu şeker, böbrek, kalp hastalığı gibi hastalıkların tespit edilerek gerekli önlemlerin alınması gerekiyor" diyerek bu konunun önemini vurguluyor.

Balcı, ülkemizde bebek ölüm oranının binde 50, gelişmiş ülkelerde ise binde 5 olduğuna dikkat çekerek, bebek ölümlerini azaltmak, sağlıklı bebekler dünyaya getirmek için gerektiğinde yasal zorunluluk getirilerek bazı önlemler alınabileceğini de belirtiyor.
Yayın tarihi: 16.01.2003
1069
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.