Sağlık

Evdeki ilaçları eleyin

Evdeki ilaçları eleyin

Bilinçsiz kullanıldığında sağlık açısından ciddi riskler doğuran antibiyotikler, en fazla satılan ilaçlar arasında ilk sırada yer alıyor.

Adana Eczacı Odası Başkanı Burhanettin Bulut, 2004 yılının ilk 6 ayına yönelik yapılan araştırmalara göre, en fazla satılan ilaçlar listesinde antibiyotiklerin ilk sırada olduğunu bunda, eczacıdan hastaya bilgi akışındaki eksikliklerin etkili olduğunu ifade etti. Bulut, "Bilinçsiz ilaç kullanımına en güzel örnek, evlerdeki ecza dolaplarıdır" dedi.

Bulut yaptığı açıklamada, Türkiye'de bilinçsiz ilaç tüketiminin yaygın, bunu önlemeye yönelik çalışmaların yapılmasının zorunlu olduğunu söyledi. 2004 yılının ilk 6 ayına yönelik yapılan araştırmalara göre en fazla satılan ilaçlar listesinde antibiyotiklerin ilk sırada olduğunu belirten Bulut, bunda, eczacıdan hastaya bilgi akışındaki eksikliklerin etkili olduğunu ifade etti.

YILDA BİR KEZ İLAÇLARI ELEYİN

Bilinçsiz ilaç kullanımına en güzel örneğin, evlerdeki ecza dolapları olduğunu vurgulayan Bulut, buralarda çok miktarda, son kullanım tarihi geçmiş ilaca rastlandığını belirtti. Özellikle antibiyotiklerin kutularındaki miktarın, tedaviyi tamamlamaya yönelik olarak belirlendiğine dikkati çeken Oda Başkanı Bulut, "Ecza dolapları, yarısı kullanılmış ilaç kutularıyla doludur.

Bunun nedeni, hastanın ilaç ve kullanım miktarı hakkında bilgi sahibi olmayışı ve kendini iyi hissettiğinde tedaviyi yarıda kesmesidir. Bunun yanında eşten dosttan duyularak satın alınan ilaçlar da önemli yer tutar.

Gerekli miktarda ilaç almak, doktorun tavsiye ettiği tedavi süresince kullanmak ve son kullanma tarihi geçen ilaçları imha etmek gerekir. Biz vatandaşlara, yılda en az bir kez evde bulunan ilaçları eczacıya göstermelerini ve gereksiz olanlar ile kullanım süresi dolanları elemelerini öneriyoruz. Bilinçsiz ilaç kullanımı yarar değil, zarar getirir."

35 BİN KİŞİYE 1 ECZACI DÜŞÜYOR

Özellikle SSK'lı hastalarda verimli ilaç tüketiminin çok düşük düzeyde olduğunu kaydeden Bulut, "Türkiye'de nüfusun yarısı SSK hastanelerinden yararlanıyor. Toplam 1100 eczacının görev yaptığı bu hastanelerde 35 bin kişiye 1 eczacı düşüyor. Bu koşullar altında hasta ve eczacı arasında sağlıklı bir ilişki kurulmasını beklemek çok güç. Eczacının vatandaşa ilaç ve kullanım şekli hakkında ayrıntılı bilgi verme şansı, zaman ayırması mümkün olamıyor. Bu durum, gereksiz ve yanlış ilaç kullanımı tetikliyor."

Bulut, Türkiye'de 22 bin serbest eczacı bulunduğunu belirterek, "Bu potansiyelin, diğer kurumlara olduğu gibi SSK'lılara yönelik olarak da hizmet vermesi sağlanmalıdır. Ancak bu koşullarda eczacılar, gerçek görevleri olan ilaç danışmanlığını yerine getirebilirler" dedi.
Yayın tarihi: 18.07.2005
725
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.