Sağlık

Evde kalp krizine karşı şok cihazı

Evde kalp krizine karşı şok cihazı

Kalp krizi geçirilmesi halinde geçen her bir dakikanın yaşama şansını yüzde 10 azalttığını belirten uzmanlar, ''ev defibrilatörleri''nin yaygınlaşacağını tahmin ediyorlar.

Doğan Yayın Holding Sağlık Grup Başkanı Dr. Gündüz Tezmen, Amerika'da son yıllarda gitgide yaygınlaşan ve sağlık personeli olmayanlar tarafından da kullanılabilen yeni nesil defibrilatörlerin çok sayıda kişinin yaşamını kurtardığını söyledi.

KALABALIK MEKANLAR

Dr. Tezmen, ABD'de evlerin yanı sıra havalimanları, uçaklar, okul kampusları, işyerleri, alışveriş merkezleri, eğlence parkları gibi yoğun insan topluluklarının bulunduğu mekanlarda hazır tutulan defibrilatörlerle ilgili şunları anlattı:

''Kalp krizinin ilk dakikalarında, kalpte yaşanan elektrik anarşisi nedeniyle kalp duruyor. Daha doğrusu dakikada 300-400 atmaya çalışıyor ve sadece titriyor. Bu, dolaşımın fiilen durmasına neden oluyor. Bu durumda dışarıdan verilecek elektroşok, kalpteki anarşik elektrik odaklarını yok edip normal faaliyeti sağlıyor. Bunu yapan cihaza da defibrilatör deniliyor. Defibrilatörler yaklaşık 40 yıldır hekimler tarafından kullanılıyor. Şimdilerde sağlık memuru olmayanların da kullandıkları defibrilatörler ise kullanıcıyı uyarıyor. Göğse elektrotları yapıştırdığınız zaman cihaz, kalbin elektrosunu çekiyor ve fibrilasyon var mı, defibrilasyon yararlı mı analiz ediyor. Bunun sonucunu yazılı ve sözlü olarak size aktarıyor.''

Müzik tesisatı var ama şok cihazı yok

Defibrilatörlerin ABD'de pilot seçilen bazı eyaletlerde sokaklara bile yerleştirildiğine dikkat çeken Dr. Gündüz Tezmen, ''Ne yazık ki bizde bu konuda fazla toplumsal yeterlilik yok. Plazalara büyük yatırımlar yapanlar, müdürlerin odalarına televizyon ve müzik tesisatı yerleştiriyor, ama aynı para karşılığındaki bu cihazla çalışanların hayatı kurtarılabilir. Doğan Holding'in tüm tesislerine defibrilatör yerleştirildi'' dedi.

Dr. Tezmen, defibrilatör ve kullanımının yanı sıra yapay solunum, kalp masajı gibi ilkyardım eğitiminin yaygınlaştırılmasının da bir çok hayat kurtarabileceğine dikkat çekti.
Yayın tarihi: 18.11.2002
1232
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.