Sağlık

Evcil hayvanlar astım yapmıyor

Evcil hayvanlar astım yapmıyor

Kedi kıllarının ve toz böceklerinin sanıldığı gibi kendi başlarına astıma yol açmadıkları ortaya çıktı.

Yeni bir bilimsel çalışmaya göre çocukları kedi kılından ve tozlardan korumanın büyüyünce astım olma riski üzerinde hiçbir etkisi bulunmadığı bildirildi.

Yıllardır, bunlara çocuk yaşta maruz kalanların büyüyünce astıma yakalandığına inanılıyordu. İngiltere'deki Imperial College tıp okulunda 625 çocuk üzerinde 5 yıl süreyle yapılan bir araştırma, bu teoriyi çürüttü. Ancak bu, sözkonusu alerjik maddelerin astımlı insanlarda krize yol açmadıkları anlamına gelmiyor. Sadece, kendi başlarına hastalığın nedenleri olmadıklarını kanıtlıyor.

Araştırma, çocuklarının daha doğumdan itibaren izlenmesini kabul eden 625 hamile anne bulunarak yapıldı. 5 yıl boyunca sözkonusu alerjik maddelerin çocuklar üzerindeki etkileri ölçüldü. Çocukların yalnızca yüzde 17'sinin alerjik tepki gösterdiği görüldü. Sadece 39 çocuğun hırıltı çıkardığı gözlendi. Bunların 5'inin dışındakilere astım teşhisi konuldu. Alerjik maddelerin ise hırıltılar üzerinde hiçbir etkisi bulunmadığı tespit edildi.

Yayın tarihi: 05.10.2004
691
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.