Sağlık

Ev kazalarına dikkat

Ev kazalarına dikkat

Kış mevsiminde dışarıya çıkamayan ve günün büyük bölümünü evde geçiren çocuklar için ev kazaları büyük tehdit oluşturuyor.

Kocaeli Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu öğretim görevlisi Ayşe Kılınç, soğuk hava yüzünden dışarıda oynayamayan çocukların can sıkıntısı yüzünden evde çeşitli oyunlar hazırladıklarını ancak bu oyunların da bazen kazayla sonuçlandığını söyledi.

Çocukların çevresindeki nesnelere karşı aşırı ilgi duyup, sürekli kurcalama gereğini duyduğunu belirten uzmanlar, ailelerin mutfakta, banyoda, yatak odasında olası kazalara karşı önlem alması gerektiğinin altını çiziyor.

Çocukların başına gelebilecek kazalardan kesinlikle yetişkinlerin sorumlu olduğunu ifade eden Kılınç, alınacak basit önlemlerle çocukların kazalardan korunabileceğini kaydetti:

''Çocuk yürümeye başladıktan sonra tehlikeli noktalara kolayca ulaşabilir. Mutfakta yemekler daima duvara yakın ocak gözlerinde pişirilmeli, tezgahın yanına yakın yerlere sıcak kaplar konulmamalıdır. Kesici delici aletler çocuğun ulaşamadığı yere konulmalı, bebek sandalyesi ısıtıcıların yanından uzakta tutulmalı, yanıcı aletler ortadan kaldırılmalıdır.

Şampuan ve temizlik maddeleri çocukların erişemeyeceği yerlere konulmalı, jilet veya keskin maddeler kapalı yerde saklanmalı. Elektrikli aletler küvetten uzak tutulmalı, fiş prize takılı bulundurulmamalıdır.''

Kılınç, ev kazalarındaki yaralanmaların yüzde 90'nın çocuk evde yanız başına olduğu anlarda görüldüğünü ifade ederek, şöyle devam etti:

''Çocuklar büyüklerin hareketini izler ve onlar gibi davranmayı öğrenir. Emniyetli hareket ederek çocuğa örnek olunmalı ve nasıl davranması gerektiği sık sık anlatılmalıdır. Kışın görünen kazaların başında yanma ve haşlanmalar gelmektedir.''
Yayın tarihi: 09.02.2004
957
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.