Sağlık

Estetikte moda, 'şemsiye dikişler'

Estetikte moda, 'şemsiye dikişler'

Yüz gerdirme ameliyatlarında, yeni kullanılmaya başlanan ve "silüet" adıyla bilinen şemsiye dikişler tercih edilmeye başlandı.

Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Karacalar, yüz gerdirme ameliyatlarında kullanılan şemsiye dikişlerin, "yeni bir mühendislik harikası" olarak kabul edildiğini söyledi.

Yeni bir buluş olan şemsiye dikişlerin dünyada henüz birkaç ülke ile birlikte Türkiye'de de kullanılmaya başladığını belirten Prof. Dr. Ahmet Karacalar, özel bir eğitim gerektiren uygulamanın bölümlerinde de başarıyla gerçekleştirildiğini bildirdi.

Silüet adıyla bilinen şemsiye dikişlerin şemsiyeye benzerliği nedeniyle bu şekilde adlandırıldığını ifade eden Prof. Dr. Karacalar, bu işlemin, gerdirme yapılacak bölgede tek bir bölge yerine birçok yerden germe sağladığını kaydetti.

Dikiş ipliği üzerinde bulunan ve küçük şemsiyeleri andıran mini aparatların asma sırasında germe sağladığını ifade eden Prof. Dr. Karacalar, yeni uygulamanın daha etkili olması nedeniyle normal dikişe oranla daha çok tercih edildiğini belirterek, şu bilgileri verdi:
"Germe işlemi yapılırken bu dikişte dokunun pek çok yerinde germe sağlandığı gibi, zaman içinde küçük şemsiyeler etrafında kollajen de (bağ dokuyu birlikte tutan bir tür yapıştırıcı) geliştiği için, şemsiye dikişin etkisi daha güçlü ve uzun sürmektedir. Bir diğer deyişle diğer dikişlerin aksine şemsiye dikişin zaman içinde etkinliği azalmayıp artıyor."
Yayın tarihi: 10.11.2006
1838
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.