Sağlık

Estetikte ABD'yi solladık!

Estetikte ABD'yi solladık!

Güzelleşmek uğruna her şeyi göze alan Türk kadınları, Amerikalı ve Avrupalı hemcinsleriyle yarışıyor.

Kusursuz görünmek isteyen kadınlar sayesinde Türkiye'de liposuction (yağ aldırma), göğüs büyütme ve göz kapağı ameliyatları patladı! Türk kadınları; estetik uygulamalarda ilk olarak liposuction'ı tercih ediyor.

Özellikle kalça ve göbeklerinden yağ aldıran kadınlar, göğüs büyütme ve göz kapağı çevresindeki uygulamalarına da yoğun talep gösteriyor. Yılların izlerini ele veren göz çevresi kırışıklıkları iki saatlik bir uygulamayla gideriliyor.

Estetikte iz kalmasını istemeyenler ise botoks ve diğer dolgu maddelerini tercih ediyor. Henüz 18 yaşındaki genç kızlar bile estetiğin nimetlerinden faydalanıyor. Genç kızlar en fazla göğüs büyütme operasyonlarını talep ediyor. Kadınlar, nekahat dönemlerini ise sosyal çevrelerinden uzaklaşıp işlerine de kısa bir ara vererek geçiriyor.

Estetikte AB'ye girdik!

Güzelleşmek uğruna her türlü girişimi cesaretle deneyen Türk kadınları, Amerikalı ve Avrupalı kadınlardan geri kalmıyor. Bu uğurda eşlerinden gizli estetik merkezlerine akın eden Türk kadınları neredeyse ABD'li hemcinsleriyle yarışıyor ve onlarla aynı estetik uygulamaları talep ediyor.

Yılda 450 bin liposuction uygulamasının yapıldığı Amerika'da kadınlar, meme büyütme operasyonu ve göz kapağı çevresi ameliyatları için sıraya giriyor. Obezleşen ABD'de liposuction uygulamaları patlama yaptı. Uluslararası Estetik Cerrahi Derneği'nin istatistiklerine göre 2003 yılında 3'üncü sırada yer alan yağ alma ameliyatı 2005 yılında ilk sıraya oturdu.

ASAPS'ın (American Society for Aesthetic Plastic Surgery) istatistiklerine göre; geçen yıl 450 bin Amerikalı yağ aldırdı, 365 bin kişi meme şekillendirme operasyonu geçirdi ve 230 bin kadın göz kapağı estetiği yaptırdı. Kadınlar ile erkeklerin estetikte başa baş gittiği tek kulvar ise burun ameliyatları olarak gösteriliyor.

Erkeğin derdi burnuyla

Avrupa'da da durum Türkiye'den farklı değil. BAAPS'ın (British Association of Aesthetic Plastic Surgeons) istatistiklerine göre; İngiltere'de liposuction operasyonları, meme ve göz kapağı operasyonlarından sonra üçüncü sıraya yükselmiş.
Yayın tarihi: 03.03.2007
1648
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.