Sağlık

Estetikli erkekler artıyor!

Estetikli erkekler artıyor!

Erkekler `erkekliğe yakışmaz' diye gizli saklı 'gençleşmeye' çalıyor. Ameliyatlarda iyileşme süresine, ameliyat sonrasında şişliklerin az olmasına dikkat ediyor ve komplikasyonların az olduğu operasyonları tercih ediyorlar.

Yağ aldırma, yüz gerdirme, kaş kaldırma, kırışık giderme gibi operasyonlar artık sadece kadınları değil, erkekleri de gün geçtikçe daha fazla ilgilendirmeye başlıyor. Genç kalmanın, yaşlanmak yerine yıllanmanın her gün daha fazla önem kazandığı bugünlerde, 'erkek estetiğine' de ilgi büyüyor. Her ne kadar erkekler bu işi, 'erkekliğe yakışmaz' diye gizli saklı yapmaya çalışsalar da, estetik yaptıran erkek sayısının artmış olması gözden kaçmıyor. Kadınların aksine, erkekler özellikle iyileşme süresi kısa olan ve kolaylıkla örtbas edebilecekleri yöntemleri tercih ediyorlar. Dolayısıyla liposuction (yağ aldırma) ve burun ameliyatları ön sıralarda yer alıyor. Yani yağ aldıran 'kilo verdim', burun estetiği yaptıran ise 'nefes alamıyordum' diyerek 'erkeklik şerefini' koruyor. Erkek estetiği ve en çok tercih edilen yöntemlerle ilgili sorularımızı Oymak Plastik Cerrahi Merkezi'nden Op. Dr. Tunç Tiryaki yanıtladı...

Erkek estetiğinde bir artış var. Erkekler nelere daha çok ilgi duyuyor?

Erkekler, ilk olarak bu işin fazla duyulmaması için çaba gösteriyorlar. Dolayısıyla seçtikleri ameliyatlarda da hep iyileşme süresine, ameliyat sonrasında şişliklerin az olmasına dikkat ediyor, komplike ameliyatlardan uzak duruyorlar. Bu gibi sorunların az olduğu ameliyatları tercih ediyorlar.

Nedir bunlar?

Toplumun erkeklerde kabul ettiği tek bir ameliyat var, o da burun ameliyatı. Burun ameliyatı olan bir erkek bunu toplum içinde rahatlıkla söyleyebiliyor. Çünkü nefes alamadığını ileri sürebiliyor, estetik amaçlı ameliyat olduğunu kolaylıkla gizleyebiliyor. Fakat iş botox, liposuction veya yüz germe gibi konulara geldiğinde işleri biraz zorlaşıyor. Şu an erkeklerde en çok yaptığımız ameliyat liposuction, yani yağ aldırma. Özellikle de göbek çevresindeki yağları aldırıyor birçok erkek. Bunu da ikiye ayırmak lazım. Bir grup erkekte hafif yağlanma oluyor. Bu gruba ait erkeklerde hafif bir liposuction yöntemiyle cilt altındaki bel ve karındaki yağ fazlasını alarak iyi sonuç elde edebiliyoruz. Ancak kendine bakmamış ileri yaştaki erkeklerde, göbekte sadece yağlanmanın yanında, genişleme de oluyor. Karın içi organlarda da yağlanma olduğu için göbek çapı genişliyor. Bu kişilerde daha ileri bir teknoloji kullanıyoruz. Bu yeni teknolojinin adı, 'Endoskopik Karın Germe Yöntemi'.

Bu yöntem nasıl işliyor?

Cildin altındaki yağlanma sorununu çözüyoruz. Bunun ötesinde bir de göbek çevresinde açtığımız bir delikten. Küçük bir kamerayla içeri giriyoruz. Genişlemiş olan göbeği içeride daraltıyoruz. Yani içeriden adeta bir korse yapıp, genişlemiş göbeğin çapını daraltıyoruz. Dolayısıyla hem yağlanma ve sarkmayı tedavi etmiş oluyoruz hem de göbeğin genişlemesini durdurmuş oluyoruz. Çok yakın zamana kadar erkeklerde liposuction yöntemi çok başarılı olmuyordu.

Bunun nedeni ne?

Çünkü liposuction yapılıyordu, yani yağ sorunu çözülüyordu ancak göbek geniş kalıyordu. Bu, estetik bir görüntü değil. Göbeğin genişlemesinin nedeni de erkeklerde yağlanmanın içeriye doğru, yani karnın içinde olması. Ancak bu yöntemle biz genişlemiş göbeği daraltabiliyoruz. Bu iş, küçücük bir delikten yapıldığı için fazla iz de kalmıyor. Hasta aynı akşam veya ertesi gün evine gidebiliyor. Bu yöntem çok fazla tercih ediliyor. Bu ameliyatı `örtbas' etmek de kolay. Çünkü ameliyattan sonra karında ödemler, şişkinlikler olduğu için kişi ameliyattan sonra eski kilosunda gibi görünüyor. Yavaş yavaş bu şişkinlikler 1-2 ay içinde iniyor. İnsanlar sorduklarında da 'Rejim yaptım, spor yaptım' diyebiliyorlar rahatlıkla.

Başka hangi yöntemler uygulanıyor?

Yüz ameliyatları yapılıyor, ancak yüzde ameliyat olduğunu saklamak biraz daha zor. Dolayısıyla yüz germe gibi büyük komplike ameliyatlar değil de, botox gibi basit işlemler tercih ediliyor. Örneğin kırışıkları gidermek için botox kullanımı erkeklerde çok sıklaştı. Hastalarımızın neredeyse yarıya yakını erkek. Erkeklerde yaşlanma özellikle yüzün ortasında başlıyor. Dolayısıyla gözlerin altı, yanakların iç tarafını doldurabilirseniz, çok daha canlı ve genç bir yüz elde edebiliyorsunuz. Bunu da `yağ enjeksiyon' yöntemiyle yapıyoruz. Yani karından yağ alıp yüzün orta bölümünü dolduruyoruz. Yüze genç bir görünüm veren yanaklardaki yağ yastıkları. O yağ yastıkları da zaman içerisinde küçülüyor, aynı zamanda aşağıya doğru sarkıyor. Dolayısıyla eskiden yağ bulunan, ancak zamanla boşalan yerleri aynı maddeyle, yani yağ ile dolduruyoruz.
Yayın tarihi: 15.06.2003
968
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.