Sağlık

Estetikle meme büyütenler intihara meyilli oluyor

Estetikle meme büyütenler intihara meyilli oluyor

Estetik ameliyatla meme büyüten kadınlarda, intihar riskinin yüksek bulunduğu bildirildi.

Yaş ortalaması 15-69 olan ve 1965-1993 yılları arasında estetik ameliyatla meme büyüten 3 bin 521 İsveçli kadın üzerinde araştırma yapıldı. Deneklerde çeşitli hastalıklar, kazalar ve diğer nedenlerden kaynaklanabilecek ölümlerle ilgili tahmin yürüten uzmanlar, araştırma boyunca normal olarak 59 ölüm vakası beklerken, 85 deneğin öldüğünü gözledi.

Araştırma sonucunda, 15 deneğin intihar ettiği belirlendi. Beklenmeyen ölümlerin çoğunun ise sigarayla ilişkili akciğer kanseri olduğu gözlendi. İntihar dışındaki diğer ölümlerin tahmin edilen sayıya yakın çıktığını belirten uzmanlar, intihar vakalarında, deneklerdeki psikolojik sorunların etkili olduğunu düşünüyor.

Araştırmacılar, estetik meme ameliyatı yapan doktorların, hastadaki psikolojik sorunlarla ilgili belirtileri gözlemesi gerektiğini de kaydetti. Konuyla ilgili araştırma raporu, British Medical Journal adlı dergide yer aldı.
Yayın tarihi: 07.03.2003
1373
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.