Sağlık

Eşref saatinizi biliyor musunuz?(I)

Eşref saatinizi biliyor musunuz?(I)

Organların gün boyu iyi çalıştıkları saatlerin bilinmesi ve ona göre davranılması vücut sağlığını olumlu etkileyen etmenlerin başında gelir.

Vücudumuzda her organ günün her saatinde aynı verimlilikte çalışmaz. Organların gün boyu iyi çalıştıkları saatlerin bilinmesi ve ona göre davranılması vücut sağlığını olumlu etkileyen etmenlerin başında gelir.

Halk dilinde bu biyolojik olgu eşref saati olarak bilinir. Ama bu tam da ayrımına varılmayan bir konudur. Eşref saati, bir şeylerin iyi yapılması için vücut işleyişinin uygun olduğu saatlerdir.

Bünyenin farklı olaylara göre biyolojik ritmini ayarlaması yani o olaya konsantre olması saatlere göre değişir. Bu yüzden herşeyi yapmanın ayrı bir saati vardır.

Eşref saati olgusunu organların işleyişine göre günün saatlerini ele alarak anlatabileceğimiz gibi, bir de faaliyet çeşitleri için uygun olan saatleri inceleyerek anlatabilirsiniz.

Organların çalışmasına göre iyi saatler:

Sabah 06:00 Bu saatte uykuda olsanız bile vücudunuz uyanıktır. Hormon salgılaması harekete geçer. Yataktan kalkmanız gerekiyorsa, birden değil yavaş yavaş kalkmalısınız.

Sabah 07:00 Bu ve bundan sonra gelen iki saatte kalp atışları hızlanır, vücut ısısı yükselir, stres olsun ya da olmasın stres hormonları üretilir.

Aynı zamanda testosteron ve östrojen harekete geçer, seks için uygun bir saat. Kalp damar ve yüksek tansiyon problemi olanlar için bu saat riskli bir saat.

Yayın tarihi: 30.04.2007
2009
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.