Sağlık

Esnemek cana yakın insanlara bulaşıyor

Esnemek cana yakın insanlara bulaşıyor

Amerikalı bilim adamları, özellikle cana yakın ve hisli insanların, karşısındaki esneyince, esnediğini saptadı. Nature dergisinin internet sitesinde yayımlanan habere göre, New York Üniversitesi'nde görevli bilim adamları, karşısındaki kişi esneyince bu eylemi tekrar eden insanların genelde, başkalarının duygularını anlayan ve hisseden kişiliklere sahip olduğunu söylediler.

Psikolog Steven M. Platek başkanlığındaki bilim adamlarının yaptığı deneyde, katılımcılara esneyen insanların görüntüsü izlettirildi. Deney sırasında, izleyicilerin hangi sıklıkta esnediği not edildi. Katılımcılar ayrıca psikolojik testlerden geçirildi. Araştırma sonucunda, karşısındaki insan esneyince esnemeyen kişilerin empati (kendini başkasının yerine koyma) yeteneğinin çok gelişmediği, sık sık esneyen kişilerin ise karşısındaki insanın o anki ruh halini kolay algıladığı ortaya çıktı.
Bilim adamları, başkalarının duygularını ve o anki ruh halini algılayamayan şizofrenlerin de, karşısındaki esneyince esnemediğini kaydettiler.
Yayın tarihi: 30.07.2003
889
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.