Sağlık

Esmerseniz dikkat!

Esmerseniz dikkat!

Güneş esmerleri daha çabuk bronzlaştırdığı gibi cilt lekeleri de yine esmerlerde daha fazla oluşuyor.

Güneşin neden olduğu cilt lekelerinin esmerlerde daha fazla oluştuğu bildirildi. İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Kliniği Şef Yardımcısı Uzman Dr. Zerrin Öğretmen, Güneşin esmerleri daha fazla etkilediğini söyledi.

Esmerlerde melanoasit denen cilde rengini veren hücrelerin sayısının daha fazla olduğunu belirten Öğretmen, bu hücrelerin Güneşin etkisiyle çoğalıp ciltte düzensiz lekeler oluşturduğunu ifade etti.

Bu lekelerden korunmak için Güneşe çıkarken mutlaka koruyucu sürülmesi gerektiğini vurgulayan Öğretmen, "Güneşe çıkmadan önce cilde kolonya, esans, parfüm sürülmemeli. Bu ürünler bergamot denen leke oluşturan maddeleri içerir. Bunların cilde sürülmesi ve ardından güneşe çıkılması lekelere neden olur" dedi.

Öğretmen, bronzlaşmayla elde edilen güzelliğin geçici, Güneş yüzünden oluşan kırışıklık ve yaşlılık lekelerinin ise kalıcı olduğuna dikkati çekti. Denizden çıktıktan sonra yüzün mutlaka kurulanması gerektiğini belirten Öğretmen, yüzde kalan su damlacıklarının büyüteç etkisi yaparak Güneş lekelerine neden olduğunu söyledi.

Mutlaka Güneş koruyucu kullanılması gerektiğine işaret eden Öğretmen, "Güneş kremi cilde düzgün sürülmeli, arada sürülmemiş alan kalmamalı. Sürüldükten sonra ilk 20 dakikada cilde dokunulmamalı" diye konuştu.
Yayın tarihi: 01.09.2006
859
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.