Sağlık

'Ertesi gün' hapı ortalığı karıştırdı

'Ertesi gün' hapı ortalığı karıştırdı

ABD'de FDA, istenmeyen hamileliklere karşı kullanılan 'ertesi gün' hapının reçeteden çıkarılması için karar aşamasında.

ABD'nin yeni hararetli tartışma konusu, cinsel ilişkinin ardından 72 saat içinde alındığında istenmeyen gebelikleri önleyen 'ertesi gün' hapı. ABD'de kadın hakları savunucuları, ertesi gün hapına daha kolay ulaşabilmek için, hapın reçetesiz satılmasına dair karar aşamasında olan yetkililere baskı yapıyor.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), geçen yıl 'Plan B' adlı ertesi gün hapının üreticisi Barr Pharmaceuticals Inc.'in ilacı reçetesiz satma talebini geri çevirmişti. Bu kararın bilimsel nedenlerle mi yoksa politik düşünceler nedeniyle mi alındığı o dönemde tartışılmıştı.

FDA yetkilileri 16 yaşından küçük kızların ilacı güvenli bir şekilde kullanıp kullanamayacaklarına dair şüpheleri olduğunu dile getirmişti. Bunun üzerine Barr, hapın 16 yaş ve üstüne reçetesiz satılması için talebini yinelemişti.

'İlaç olursa kürtaj azalır'

Gelecek hafta karar alması beklenen FDA'ya, bazı kadın hakları grupları tarafından baskı yapılıyor. Olumlu karar çıkmasını isteyen kadınlar, hapın reçetesiz edinilebilmesi halinde kürtajın azalacağını savunuyor. Karşıt görüşte olanlar ise ilaca kolaylıkla ulaşmanın rastgele ilişkileri artıracağını ve özellikle genç kızlar arasında cinsel hastalıkların yayılacağını söylüyor.
Yayın tarihi: 17.01.2005
1048
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.