Sağlık

Erken doğan bebeklerin sayısı azaltılabilecek

Erken doğan bebeklerin sayısı azaltılabilecek

Bilim adamları bazı erken doğumların altında yatan nedenin saptandığı araştırma sayesinde, erken doğan bebeklerin sayısının azaltılabileceği kanısında.

Her yıl yaklaşık 50,000 bebek dünyaya erken geliyor. Bu rakam hamileliklerin yüzde 7 ila 10'una tekabül ediyor. Erken doğan çocuların uzun vadede fiziksel veya zihinsel engelli olma ihtimalleri yükseliyor.

Doğumdan kısa süre sonra ölenlerin üçte ikisini de erken doğan bebekler oluşturuyor. Erken doğumun nedeni eskiden beri gizemini koruyordu.
Ancak University of Newcastle'daki araştırmacılar bu durumun hamilelik süresince rahim kaslarını gevşek tutmaya yarayan, böylece bebeğin büyümesini sağlayan bir tür proteinin üretimiyle bağlantılı olabileceğini düşünüyorlar.

G alpha S adı verilen proteinin seviyesi hamilelik süresince korunurken, doğum sancılarının başlamasıyla düşüyor. Erken doğum bu seviyenin, bebek gelişimini tamamlayamadan, hamileliğin çok erken bir döneminde düşmesiyle ortaya çıkıyor.
Yayın tarihi: 12.12.2002
738
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.